Nebraska Bill, At Yarış Pistlerinde Kumarhaneler İçin Yol Açtı


Nebraska işareti

Nebraska’daki yarış pistlerinde kumarhanelerin geliştirilmesine ilişkin bir yasa tasarısı ilerleme kaydediyor. [Image: Shutterstock.com]

ilerlemek

Nebraska’da eyaletteki altı atlı yarış pistinde kumarhanelere izin verecek bir yasa tasarısı ilerleme kaydediyor. Nebraska Yasama Meclisinin Genel İşler Komitesi, 7-0 oyla Salı günü Yasama Yasası 876’yı onayladı. Şimdi bir tartışma için tam yasama organına gidecek.

devletin diğer bölgelerinde kumarhanelerin gelişmesini engellerdi

Tedbir, eyaletin altı ilçesinde lisanslı yarış pistlerine sahip kumarhanelere izin verecek. Ayrıca, Nebraska Yarış ve Oyun Komisyonu (NRGC) olası etkileri hakkında ayrıntılı bir çalışma yapana kadar eyaletin diğer bölgelerinde kumarhanelerin gelişmesini engelleyecektir.

NRGC daha sonra analize dayalı olarak ek lisans taleplerini onaylar veya reddeder. Tasarı sonunda yeşil ışık alırsa, çalışmanın en geç Ocak 2025’e kadar tamamlanması gerekecek.

Dengeyi sağlamak

Genel İşler Komitesi başkanı Senatör Tom Briese, teklifin kumarhane savunucuları ile Nebraska’da çok fazla kumar oynama konusunda endişeleri olanlar arasında bir denge sağladığına inanıyor. Komite, geçtiğimiz haftalarda mevzuatla ilgili bir dizi önemli konuyu tartıştı.

Nebraska Ticaret Odası üst sınır için bastırdı

Önceki teklifler, mülkler arasında minimum mesafe şartı ile Nebraska’daki olası kumarhane lisanslarının sayısını sınırlamaya çalışıyordu. Bu arada, Nebraska Ticaret Odası kumarhane sayısında herhangi bir sınır olmaması için bastırırken, at yarışı yetkilileri eyalette sadece altı tane istediklerini doğruladı.

LB 876 yasalaşırsa kumarhane kumarına erişimi olacak altı ilçenin tümü orta ve doğu Nebraska’dadır. Bu ilçeler arasında Platte, Hall, Dakota, Adams, Lancaster ve Douglas bulunmaktadır. Ayrıca racino lisansı isteyen diğer yerler Ogallala, Gering, North Platte, Norfolk ve Bellevue’dir.

Kumar genişletme

Kumarhane kumarı, Kasım 2020’de yapılan bir halk oylamasından sonra Nebraska’da bir gerçeklik haline geldi. Devletin at yarışı pistlerinde kumarhanelerin gelişmesine izin verdi. Nebraska’daki kumarhaneler için önerilen yasal çerçeve Kasım ayında tanıtıldı. Kumarhanelerin 20 yıllık lisans için 1 milyon dolarlık bir ücret ödediğini görecek.

Aynı oylamada, tüm şans oyunlarını yasallaştırmaya yönelik bir önlem yeşil ışık yaktı. Nebraska Valisi Pete Ricketts, Mayıs 2021’de yasayı imzalayarak yasalaştırdı. Yasa, eyalette yüz yüze spor bahislerinin yanı sıra rulet ve blackjack gibi diğer şans oyunlarına da izin veriyor.

Şu anda eyalette ivme kazanan bir diğer kumar önlemi, 1268 sayılı Yasama Yasasıdır. Bu yasa, piyango biletlerinin otomatlardan satın alınabilmesini gerektiriyor.