Crown Resorts Yanlış Sebeplerle Yeniden Gündemde


ışık altında sinmiş adam

, Victoria’da bu kez müşterilerin krediyle kumar oynamasına izin verdiği için başka bir soruşturmayla karşı karşıya. [Image: Shutterstock.com]

Yine bir soruşturma

Avustralya’nın Victoria eyaletindeki kumarhane düzenleyicisi, kumarbazlara kredi sağlayan Crown Resorts hakkında soruşturma başlattı. Victoria Kumar ve Kumarhane Kontrol Komisyonu’nun (VGCCC) 2022’de şimdiye kadar üçüncü kez büyük kumarhane şirketine karşı dava açması işaret ediyor.

100 milyon Avustralya Doları değerinde bir para cezasına yol açabilir

Son soruşturmanın temeli, Crown Resorts’un müşterilerin Crown Melbourne kumarhanesinde kredi kullanarak kumar oynamasına izin verdiğini tespit eden bir kraliyet komisyonunun bulgularıyla ilgilidir. Bu, eyalet yasaları tarafından yasaklanmıştır ve 100 milyon Avustralya Doları’na (68 milyon ABD Doları) kadar para cezasına çarptırılabilir.

İncelenmekte olan özel örneklerden biri, kumarhane fişleri karşılığında banka çekinin değiş tokuşudur. Başka bir örnekte, Crown’un kumarhaneye ödenecek açık bir çek karşılığında kumarbazlara kumarhane fişleri verdiği iddia edildi. Kraliyet komisyonu, büyük harcama yapanların, oturumlarının sonunda borçlu olunan toplam tutarı yazarak boş bir çek sağladıklarında krediyle kumar oynayabildiklerini tespit etti.

İddiaların dibine inmek

İddiaların araştırılmasının öneminden bahseden VGCCC başkanı Fran Thorn, bunun hayati önem taşıdığını, çünkü bunların müşterilerini imkanlarının ötesinde kumar oynamaktan koruduklarını ve Melbourne kumarhanesini suç etkisine ve sömürüye karşı koruduklarını söyledi.

Crown Resorts, kısa süre önce ABD’li özel sermaye devi Blackstone tarafından 6,3 milyar ABD Doları değerinde bir anlaşmayla devralındıktan sonra artık halka açık bir şirket değil.

Cevap olarak son soruşturmaCrown’un bir sözcüsü, şirketin şu anda VGCCC’nin bilgi taleplerine yanıt verdiğini ve bu konuda ve nihai Victoria kraliyet komisyonu raporundan kaynaklanan diğer sorunlar için yetkililerle tamamen işbirliği yapmayı planladığını söyledi. Sözcü ayrıca, uyumla ilgili sorunların gelecekte tekrar ortaya çıkmamasını sağlamak için şirketin gerçekleştirdiği kapsamlı reformlara da atıfta bulundu.

Bu yılki ilk soruşturma değil

Kraliyet komisyonundan gelen rapor, Ekim ayında eyalet parlamentosuna verildi ve bu yıl Crown’a yönelik diğer iki soruşturmaya yol açtı. VGCCC, sorumlu kumar kuralı ihlalleri nedeniyle Temmuz ayında Crown’a karşı bir soruşturma başlattı.

VGCC ayrıca Mayıs ayında Crown’a 80 milyon Avustralya Doları (54 milyon ABD Doları) para cezası verdi.

Kraliyet komisyonu, belirli kişilerin kumarhanede 24 saatten fazla ara vermeden kumar oynayabildiğini keşfetti. Sorunlu kumarbazlarla başa çıkmak için verimsiz sistemler vardı. VGCC ayrıca, bazı Çinli kumarbazların kumar harcamalarını otel odası harcamaları olarak gizlemelerine izin verdiği için Mayıs ayında Crown’a 80 milyon Avustralya Doları (54 milyon ABD Doları) para cezası verdi.

Kraliyet komisyonu raporunun arkasında, Crown’un Melbourne kumarhane lisansına sahip olmaya uygun olmadığı bulundu. Ayrıca kumarhane sektörünün düzenlemesini büyük ölçüde elden geçirme önerisi de vardı. O zamandan beri, VGCCC, Victoria Kumar ve İçki Düzenlemeleri Komisyonu’ndan eyalet kumarhane düzenleyicisi olarak devraldı. Mümkün olan maksimum para cezası da sadece 1 milyon Avustralya Dolarından (678.660 ABD Doları) 100 milyon Avustralya Dolarına (68 milyon ABD Doları) yükseldi.


Güvenilir Bahis Siteleri