MGM’nin Osaka IR Anlaşması bir “Kaçış” Maddesi İçeriyor


Bir sözleşmenin başlığının yakın çekimi

MGM’nin Osaka’daki IR sözleşmesinde, kumarhane şirketinin belirli koşullar altında ortaklıktan çıkmasına izin verecek bir kaçış maddesi olduğu bildiriliyor. [Image: Shutterstock.com]

Hapisten ücretsiz kart çık

MGM Resorts’un, planlı bir entegre tatil köyü (IR) projesiyle ilgili olarak Osaka Eyaleti ile yaptığı sözleşmenin bir parçası olarak bir kaçış maddesi olduğu bildiriliyor. MGM Resorts, önerilen bu kumarhane tesisi için ORIX Corporation ile birlikte bir konsorsiyuma liderlik ediyor.

ORIX ve MGM Resorts Japan tarafından Osaka IR (SPC) adlı özel amaçlı bir şirket oluşturuldu.

Konsorsiyum, Şubat ayının başlarında Osaka Eyaleti ile, ORIX ve MGM Resorts Japan tarafından bu projede Osaka Eyaleti ile birlikte çalışmak üzere Osaka IR (SPC) adlı özel amaçlı bir şirketin oluşturulduğunu belirten bir Temel Anlaşma imzaladı.

Japonya’daki merkezi hükümet, Osaka’nın bir IR’ye ev sahipliği yapmasını onaylarsa, kaçış maddesi devreye girecekti. Konsorsiyum, piyasa koşulları tatmin edici değilse, Osaka’nın merkezi hükümetten yeşil ışık almasından 30 gün sonra sözleşmeyi iptal etme olanağına sahip olacak.

Kaçış maddesinin koşulları

Kaçış maddesinin tetiklenmemesi için sözleşmede yerine getirilmesi gereken üç koşul vardır. Birincisi, Japonya’daki dış ve iç turizm seviyelerinin COVID-19 pandemisinin ardından tamamen düzeleceğine dair makul bir beklenti olması gerektiğidir.

İkinci koşul, Japonya Kumarhane Düzenleme Komisyonu’nun koyduğu IR kurallarının uluslararası rekabet gücünü koruyacağının garantisidir. Ve son olarak, üçüncü koşul, Osaka Eyaletinin planlanan IR sahasında toprak kirliliği ile ilgili endişeleri gidermek için gerekli önlemleri almasıdır.

Temel Anlaşmanın temel amacı, bölgenin bir IR için onay alması durumunda SPC, Osaka şehri ve Osaka Eyaletinin yükümlülüklerini belirlemektir.

Sözleşmeye göre, Osaka IR (SPC), koşulların yerine getirileceğini belirlemek için tüm makul çabayı göstermelidir. Ancak, SPC koşulların karşılanıp karşılanmadığına karar verme yetkisine sahip olacaktır. Konsorsiyum kaçış maddesini tetiklemeye karar verirse, merkezi hükümetin IR lisansını vermesinden sonraki 60 gün içinde Osaka yetkililerini bilgilendirmelidir. SPC ortakları daha sonra anlaşmadan çıkmak için 650 milyon ¥ (5.65 milyon $) ödemek zorunda kalacak.

IR için planlar

Osaka’nın bir IR projesine devam edip etmeyeceği hala havada. Wakayama ve Nagasaki, hala lisans almak için çalıştığı bildirilen diğer iki vilayet. Valiliklerin merkezi hükümete tekliflerini sunmaları için son tarih 28 Nisan 2022’dir. IR Uygulama Yasası, lisansların tümünü dağıtma zorunluluğu olmamasına rağmen, üç adede kadar lisans verilmesine izin vermektedir.

bir Osaka IR için toplam geliştirme maliyeti 1.08 trilyon yen (9.4 milyar $) civarında olacaktır.

Osaka’da planlanan MGM Resorts IR projesi, büyük bir kumarhane, 2.500 otel odası ve çok çeşitli eğlence ve işle ilgili tesisler içerecektir. Toplam geliştirme maliyetinin 1,08 trilyon Yen (9,4 milyar $) civarında olması bekleniyor. Önerilen zaman çizelgesi, gelecek yıl projede çığır açmak ve mülkün 2029’da açılmaya hazır olması olacak.