Eski Poker Pro Eugene Katchalov Ukrayna’dan Kaçmaya Çalışıyor


Eugene Kaçalov

Eugene Katchalov, karısı ve bazı arkadaşlarıyla Ukrayna’dan Polonya veya Macaristan’a kaçmaya çalışıyor ve ilerledikçe güncellemeleri tweetliyor. [Image: World Poker Tour/Flickr]

GÜNCELLEME: Eugene Katchalov, karısı ve seyahat eden kişi, 26 Şubat sabahı Macaristan’a güvenli bir şekilde ulaştı.

Zor karar: kal veya git?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ikinci gününe girerken, radyo dalgaları ve internet, hayatta kalmaya çalışan binlerce, milyonlarca Ukraynalının üzücü hikayeleriyle dolup taşıyor. Böyle bir kişi, Perşembe günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’den ayrılma çabalarını Twitter takipçilerini güncellemeye başlayan eski poker profesyoneli Eugene Katchalov.

“uzaktan bir patlamanın sesi” ile uyandı

Katchalov’un ilk tweet’i Kiev saatiyle 09:26’da (2:26 ET), “uzaktan bir patlamanın sesiyle” uyandığını ve karısıyla birlikte oradan çıkmaya karar verdiğini söylediğindeydi. Amerikan vatandaşı olan Kaçalov, Ukrayna ve Polonya’daki ABD büyükelçilikleriyle temasa geçebildiğini ancak tek önerilerinin ülke dışına çıkmak olduğunu söyledi. O ve karısı, şehrin dışındaki “küçük bir köyde” bir otelde arkadaşlarıyla buluştu.

Katchalov, 9,2 milyon doları aşan canlı turnuva kazançlarında Ukrayna’nın tüm zamanların lideri. 2018’de pokerden emekli oldu ve şimdi esporda çalışıyor. Profesyonel bir e-spor organizasyonu olan QLash’in diğer poker oyuncusu Luca Pagano ile birlikte kurucusudur.

Ve böylece bir plan formüle etmek zorunda kaldılar. İki ana seçeneğin hiçbiri risksiz değildi: kaçmak ve otobanda yakıt olmadan (veya taşınmaz trafikte) hiçbir yerin ortasında mahsur kalma riskini almak veya kalmak, çömelmek ve zaten başlamış olan bombalamaların sizi özlemesini ummak.

Bir süre için oldukça düzgün yelken

Kaçalov sonunda ayrılmaya karar verdi ve Cuma günü saat 05:00 civarında yola çıktı. Amaç iki araçla batıya Lviv’e, ardından Polonya’ya gitmekti. Kiev’de yeni doğan bebekleri olan arkadaşları olduğunu ve eşinin ailesinin, doğu Ukrayna’da Rusya sınırına yakın bir şehir olan Kharkiv’deki bodrumlarına sığındığını da sözlerine ekledi.

Kaçalov’un en büyük endişelerinden biri arabalar için benzindi, bu yüzden ne zaman yapabilirse – ve çoğu benzin istasyonu kapalıydı – tankın dörtte üçünün altına düşmesine izin vermemeye çalışarak doldurmak için dururdu. Fazladan benzin bidonu olduğunu söyledi, bu yüzden grubu yakıtları biterse bir aracı terk etmeye hazır.

Bir başka endişesi de, hükümetin 18-60 yaş arası tüm erkeklerin savaşa yardım etmek için ülkede kalması yönündeki emri, ancak ABD pasaportlu bir Amerikan vatandaşı olduğu için gitmesine izin verileceğinden umutluydu. Şimdiye kadar, belgeleri sağladıktan sonra çeşitli barikatlardan ve kontrol noktalarından geçmesine izin verildi.

Kaçalov, geldiği yöne doğru geri dönen sadece erkeklerin oturduğu arabaları gördüğünü bildirdi. Sınırdan çevrildiklerini, belki de kendilerine katılamayacaklarını bile bile eşlerini ve çocuklarını bıraktıklarını varsayıyor.

Yolculuk ağırlaştı ve daha tehlikeli hale geldi

Kaçalov ve karısı ilerledikçe, giderek daha fazla şehrin bombalandığına dair haberler duymaya devam ettiğini, bu yüzden büyük şehirlerden kaçınmaya karar verdiklerini yazdı. Cuma günü öğleden kısa bir süre sonra, “Sürüyormuşuz gibi hissediyorum ve arkamızda büyük bir yangın var” yorumunu yaptı.

Daha sonra Kiev’in bombalamalar nedeniyle kapalı olduğunu öğrendi, bu yüzden Macaristan’a yönelmeye çalışacaktı. Bu arada, seyahat eden grubu, haydutların durdurulması durumunda paralarını bölüştürme ve farklı yerlere saklama raporlarına karşı önlem almaya karar verdi.

Ve Harkov’da, karısının ailesinin siper aldığı yerden 50 metre uzağa bir füze indi. Neyse ki patlamadı, bunun yerine kendini sokağa gömdü:

Saat 15:30 civarında trafik, saatlerce şaşırtıcı derecede iyi vakit geçirdikten sonra önemli ölçüde yavaşladı. Eskiden sınır devriyesinde çalışan bir arkadaş, mümkün olduğu kadar çok barikattan kaçınmaya çalışmak için Kaççalov’a talimat gönderiyordu.

Saat 19.00’a doğru Kaçalov, sınırdan sadece üç saat uzakta olduklarını tweetledi, ancak bu noktada, trafik tıkandığı ve kontrol noktaları sık olduğu için ilerleme neredeyse durdu. Bu yazı yazarken, Kaçalov’un son Twitter güncellemesi saat 23:00’e yakındı ve o, karısı ve arkadaşları Macaristan sınırından hala 120 km uzaktaydılar ve zar zor hareket ediyorlardı.

Arkadaşlarımızın ve ailemizin Kiev ve Kharkiv’de yaşadıklarıyla karşılaştırıldığında kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey yok”

Tüm yolculuk boyunca, Kaçalov geride kalmak zorunda kalanları övdü. “Şu anda yaşadığım korku ne olursa olsun, her ikisi de şu anda tam anlamıyla kuşatma altında olan Kiev ve Kharkiv’de arkadaşlarımızın ve ailemizin yaşadıklarıyla karşılaştırıldığında kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey. Bir gecede olabileceklerden korkuyorum. Onları kalbinizde tutun #Ukrayna”