Askeri Teçhizat Hırsızlığı Komplosunda Yasadışı Kumar Çemberi


hapishane hücresindeki adam

Teksas’ta yasadışı bir kumar operasyonunun operatörü de askeri teçhizatın çalınmasındaki rolünü kabul etti. [Image: Shutterstock.com]

Önemli bir operasyon

Teksas’ta yasadışı bir kumar işi yürüten bir adam da askeri teçhizatın çalınmasında rolü olduğunu itiraf etti. ABD Avukatı Jennifer B. Lowery Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Nathan Nichols’ın hem yasadışı bir kumar işletmesi işletmek hem de devlet malını çalma planıyla ilgili olarak suçunu kabul ettiğini duyurdu.

46 yaşındaki çocuk, Mart 2018 ile Ağustos 2019 arasında Corpus Christi’de yasadışı kumar işletmesi işlettiğini itiraf etti. Ayrıca Haziran 2021’de Fort Hood’daki ABD Ordusu tesisinden bazı hassas devlet mallarını çalma komplosunu da kabul etti.

Nichols, 2,18 milyon dolar değerindeki yasadışı suç gelirlerini kaybedecek

Nichols, suçluluk savunmaları yoluyla 2.18 milyon doların üzerinde yasadışı suç gelirini kaybedecek. ABD Bölge Yargıcı Nelva Gonzales Ramos, 21 Haziran’da Nichols’ı cezalandıracak. Nichols, her mahkûmiyet için beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak ve karar duruşmasına kadar gözaltında kalacak.

Yasadışı kumar işi

Nathan Nichols, Lady Luck’un sahibi ve işletmecisiydi ve Theo’s Bar’ın ortak sahibiydi. Bu konumların her ikisinde de yasa dışı kumar cihazları kullanılıyordu. Müşterilerin kumar oynamak için geleneksel türdeki slot makineleri yerine bilgisayarları kullandığı piyango oyunları içeriyorlardı.

Yazılım, fiziksel makaralar yerine slot makaralarının dönmesini simüle etti. Kumarbazlar, bahislerini her turdan önce yatırır ve kazançları nakit olarak alırdı.

Kumar yasaları Teksas’ta çok kısıtlayıcıdır ve ticari kuruluşlarda hiçbir tür slot makinesi tarzı oyunlara izin verilmez.

Diğer üç adam da yasadışı kumar işiyle ilgili orijinal iddianamenin bir parçasıydı. Yasadışı kumar suçlamalarına ek olarak, kara para aklama suçlamalarına maruz kaldılar. Soruşturma sırasında yetkililer milyonlarca dolar, külçe altın ve bir Lamborghini de dahil olmak üzere çok sayıda araca el koydu.

Askeri teçhizat çalmak

Hikayenin diğer tuhaf bileşeni, Nichols’ın diğer insanlarla askeri teçhizat çalmak için komplo kurduğunu kabul etmesidir. Hassas mallar yaklaşık 2,18 milyon dolar değerindeydi ve ABD Ordusuna aitti. Nichols, ekipmanı çalan ve satın almadan önce çalınan malların resimlerini isteyen kişilerden biriyle temas halindeydi. Nichols eşyaları aldıktan sonra eBay’de satışa çıkardı.

FBI, Corpus Christi Polis Departmanı ile birlikte çalışan, davanın yasadışı kumar tarafının baş araştırmacısıydı. İç Güvenlik Soruşturmaları, çalınan askeri teçhizatın soruşturmasına öncülük ederek Varlık Müsaderesi’nden yardım aldı.

Yetkililer, geçen Temmuz ayında Nichols’ın evi için arama emri çıkardılar. Yurtta gece görüş gözlüğü, termal dürbün, lazer mesafe bulucu, gece görüş dürbün gibi askeri teçhizat bulundu. Bu öğelerin tümü ABD Ordusu malı idi.