Makao Polis Memurunun VIP Odası Rüşvetini Kabul Ettiği İddiası


Zarf teslim eden kişi

Makao’daki bir polis memurunun, rüşvet karşılığında kumarhane VIP odasının sahibine resmi bilgileri aktardığı iddia ediliyor. [Image: Shutterstock.com]

Gizli bir düzenleme

Bir Makao polis memurunun, polis faaliyetleri hakkında bilgi karşılığında VIP kumarhane odası sahibinden rüşvet aldığı iddia edildi.

alınan para ve lüks otel konaklamaları

Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (CCAC) Pazartesi günü davanın ayrıntılarını açıkladı. Makao Kamu Güvenliği Polis Gücü Trafik Departmanında çavuş yardımcısı olan memur, anlaşmanın bir parçası olarak para ve lüks otel konaklamaları aldı.

CCAC bir ihbar üzerine takip etti ve müteakip soruşturma çavuş yardımcısının “VIP oyun odaları ile bağlantılı bazı kişilere çok yakın olduğunu ve yasaları ihlal ederek VIP oyun odalarını birçok kez ziyaret ettiğini” ortaya çıkardı.

Sonraki adım

Soruşturmanın ardından, CCAC çavuş yardımcısının evinden önemli miktarda nakit, belge ve iletişim ekipmanına el koydu. Yetkililer ayrıca VIP oyun odasından adını açıklamadığı bilgisayar, belge ve cep telefonlarına da el koydu. Dosya şimdi Cumhuriyet Başsavcılığına gidecek.

Çavuş yardımcısının karşı karşıya olduğu özel suçlamalar arasında yasadışı eylemlerde bulunmak için pasif rüşvet ve görevi kötüye kullanmak yer alıyor. VIP odasının sahibi, aktif rüşvetle ilgili suçlamalarla karşı karşıyadır. Bu tür suçlar genellikle bir yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası gerektirir.

Makao Güvenlik Sekreteri Wong Sio Chak geçen yıl yetkililerin 2014’ten bu yana 17 polis memurunu yasadışı olarak bilgiye erişmekten gözaltına aldığını ve soruşturduğunu açıkladı.

Önemsiz şeyler

Makao yetkilileri, VIP odaları ve çöplük operasyonlarıyla ilgili yasa dışı faaliyetleri önemli ölçüde engellemeye kararlıdır. Kara para aklamaya karşı koymak amacıyla, Macau Oyun Denetleme ve Koordinasyon Bürosu (DICJ), kumarhane operatörlerine geçen yıl VIP oyunculara artık kredi sunamayacaklarını söyledi.

önemsiz operatörlerle bağları koparmak

Junket’ler, Çin anakarasından ve başka yerlerden, Makao kumarhanelerindeki VIP odalarında oynamak için yüksek roller getiriyor. Kredi genişletme yasağının açıklanmasının ardından, çok sayıda Makao kumarhane işletmecisi, Wynn Resorts ve Melco Resorts dahil olmak üzere, küçük operatörlerle bağlarını kestiklerini duyurdu.

Kasım ayında Çinli yetkililer, Makao’lu milyarder Alvin Chau’yu kara para aklama ve sınır ötesi kumar suçlarından tutukladı. O, yetkililerin böyle bir durumda hedef aldığı ilk yüksek profilli oyun endüstrisi figürü.