Eski Senatör, Kumarhane Katkıları Davasında Suçluyu İtiraf Etti


Masanın altından para geçirmek

Eski bir Indiana senatörü, bir kumarhane şirketinden 40.500 dolarlık yasadışı kampanya katkılarını kabul etmekten suçlu bulundu. [Image: Shutterstock.com]

ellerini yukarı kaldırarak

Eski bir Indiana senatörü, başarısız kongre kampanyası sırasında bir kumarhane şirketinden toplam 40.500 dolarlık yasadışı bağış almaktan suçlu bulunmuştu. Eski Senatör Brent Waltz, duruşmaya gitmeden sadece bir hafta önce Pazartesi günü suçunu kabul etti.

Davadaki diğer sanık, Spectacle Entertainment’ın eski yöneticilerinden John Keeler. Waltz’a yasadışı kampanya katkıları göndermek için saman bağışçıları kullanma suçlamalarını reddetti.

FBI’a yalan beyanda bulunduğunu kabul etti

Waltz’ın savunma anlaşmasının bir parçası olarak, FBI’a yanlış beyanda bulunduğunu kabul etti. Ancak Waltz’ın Keeler aleyhine ifade vereceğinden veya savcılarla herhangi bir şekilde işbirliği yaptığından söz edilmiyor.

Hem Waltz hem de avukatı Pazartesi günkü duruşmanın ardından hiçbir soruyu yanıtlamadı.

Geniş kapsamlı bir soruşturma

Waltz ve Keeler’ın orijinal iddianamesi, FBI’ın Spectacle Entertainment’a yönelik kapsamlı bir soruşturmasının ardından Eylül 2020’de geldi. Soruşturma sonucunda Indiana Oyun Komisyonu, Spectacle Entertainment’ı Terre Haute ve Gary’deki yeni kumarhane projelerinin mülkiyetinden vazgeçmeye zorladı.

Komisyon ayrıca eski Spectacle Entertainment CEO’su Rod Ratcliff’e karşı mali suistimal iddialarında bulundu. Indiana kumar endüstrisinin eski devi, sonunda eyalet kumarhane lisansını teslim etti, ancak kampanya finansmanı davasının bir parçası olarak suçlanmadı.

Keeler ve Ratcliff, birkaç yıl boyunca Centaur Gaming’in başındaydı. Şirket, 2018’de Indiana’daki iki racinosunu 1.7 milyar dolara Caesars Entertainment’a sattı. Çift daha sonra Gary kumarhane projesine katılmak için Spectacle Entertainment adlı bir grup kurdu.

hapis cezası ile karşı karşıya

Brent Waltz, Kongre’ye aday olmaya karar vermeden önce bir düzine yıl boyunca eyalet senatörü olarak görev yaptı. Waltz’ın kampanyası sonuçta başarısız oldu. 2016 Cumhuriyetçi ön seçimi için beş adaydan dördüncüsü oldu.

bir siyasi danışmandan yasadışı olarak para aldı

Orijinal iddianame, işe alınan 15 kişinin Waltz’ın kampanyasına maksimum 2.700 $ katkı sağlamaya nasıl yönlendirildiğini özetledi. Bu kişiler daha sonra sahte danışmanlık anlaşmaları yoluyla Centaur Gaming adına çalışan bir siyasi danışmandan yasadışı olarak para aldı.

Federal seçim yasası, saman bağışçıları olarak bilinen başka birinin adına bağış yapılmasına izin vermez. Katkıların üst sınırı artık kampanya başına 2,900 ABD dolarıdır.

Waltz, suçunu kabul ettiği iki ağır suçtan beş yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Ancak savcılar, diğer üç suçlamayı reddetti ve tavsiye aralığının alt ucundaki cezayı tavsiye etti. Hakim, ceza için bir tarih belirlemedi.