Eski Muhafazakar Lider, Piyango Fonlarını Cepten Çekmek İçin UKGC’yi Patlattı


İngiltere Milli Piyango biletleri satışta

Tanınmış eski bir Muhafazakar lider, piyango bileti satışlarından elde edilen geliri 154.8 milyon sterlin (201 milyon dolar) cebe indirdiği ifşaları üzerine UKGC’nin Milli Piyango’nun “korkunç” yönetimini hedef aldı. [Image: Shutterstock.com]

UKGC, hayır kurumları için milyonlarca dolar kullandı

Muhafazakar Parti’nin eski lideri Sir Iain Duncan Smith, hayır kurumlarına tahsis edilen Ulusal Piyango bileti satışlarından elde edilen 154,8 milyon sterlinlik (201 milyon dolar) gelire yardım ettiği için Birleşik Krallık Kumar Komisyonu’na suç duyurusunda bulundu.

Bu, piyangonun nasıl korkunç bir şekilde yönetildiğinin bir başka örneğidir.”

Aynı zamanda Kumarla İlgili Zarardan Sorumlu Tüm Partiler Parlamento Grubu’nun (APPG) başkan yardımcısı olan Smith, “Bu, piyangonun korkunç şekilde yönetildiğinin bir başka örneği” dedi.

Smith’in can yakıcı azarlaması ardından geldi Pazar günü Posta UKGC’nin kendisine piyango fonlarından ayırdığı bütçeden 50 milyon sterlin (64.9 $) daha fazla ödül verdiğini ortaya çıkardı. O zamandan beri, idari masrafları karşılamak için ekstra paraya ihtiyacı olduğunu iddia etti.

Eski Tory lideri, “İyi amaçlara giden fonların oranı düştü,” diye ekledi.

UKGC’nin savunması

Duncan Smith’in yorumlarının, Birleşik Krallık hükümetinin düzenleyici incelemesini yakında yayınlamasından önce kumar endüstrisine daha fazla istenmeyen dikkat çekmesi muhtemeldir. Ancak UKGC, eleştirilere yanıt olarak davasını açtı.

tarafından bildirildiği gibi PostaUKGC CEO’su Andrew Rhodes, piyango lisans maliyetinin 50 milyon sterlinden (64.9 $) fazla arttığını söyledi. Düzenleyicinin bunu yardım fonlarından alması gerektiğini, ancak bunun iyi nedenlerle tasarruf edilen 14,5 milyar sterlin + (18,8 milyar dolar) sadece %0,7’sini temsil ettiğini açıkladı.

Rhodes, Avam Kamarası Kamu Hesapları Komitesi Başkanı Dame Meg Hillier’e paranın nereye gittiğini açıklayan bir mektup gönderdi. Önümüzdeki on yıl için piyangoyu düzenlemeye ek olarak, UKGC’nin fonları dördüncü Ulusal Piyango lisansının son ihale sürecini ödemek için de kullandığını söyledi.

Regülatör inceleniyor

İngiltere düzenleyicisinin Milli Piyangoyu ele alması şu anda yoğun bir inceleme altında.

adli inceleme ve Yüksek Mahkeme ihale sorunu

Piyango lisansı ihale sürecinde Allwyn’e kaybettikten sonra Camelot, UKGC’yi dava ediyor. Dava, hem adli incelemeyi hem de Yüksek Mahkeme tedarik sorununu içeriyor ve sektördeki bilgilere göre, Allwyn’in Milli Piyango lisansını imzalamasını yaklaşık beş ay geciktirmesi muhtemel.

Buna ek olarak, Allwyn, Rus devlet enerji kuruluşu Gazprom ile bağları olan Çek milyarder Karel Komarek’e ait. Bununla birlikte, UKGC, “hiçbir başvuru olmamasından memnun olduğunu” doğruladı. [was] Ukrayna’daki çatışmayla ilgili yaptırımlardan etkilendi.” Firma ayrıca Gazprom ile bağlarını kesmeyi planladığını da doğruladı.