Vegas Makao’nun Kumar Tahtını Gasp Ediyor


alternatif yönler

Dünyanın en büyük iki merkezi, pandemi iyileşmesi konusunda çok farklı deneyimler yaşadı.

Makao kumarhaneleri, krizin başlangıcından bu yana ikinci COVID-19 kilitlenmesinden yeni çıktı. Sonuç olarak, özel idari bölgenin (SAR) altı lisans sahibinin hisse senetleri olduğu gibi, kumarhane geliri ve işlem hacmi de düştü. Şu an için piyasa, tünelin sonunda bir ışık umuduyla serbest düşüşte.

Nevada kumarhaneleri rekor bir mali yılı oyun kazancıyla tamamladı

Bu arada Pasifik Okyanusu’nun diğer tarafında, Las yeni zirvelere ulaşıyor. Nevada Oyun Kontrol Kurulu (NGCB), Nevada kumarhanelerinin rekor bir mali yılı oyun kazancıyla tamamladığını ve Harry Reid Uluslararası Havalimanı’nın Haziran ayında 4,68 milyon yolcunun girip çıktığı tarihin en yoğun ayını geçirdiğini duyurdu.

Macau, kumarhane gelirinde 2010’da ilk kez Nevada’yı geçerek on yıldan biraz fazla bir süredir nihai kumar merkezi unvanını elinde tutuyor. O zamandan beri her yıl Amerikalı rakibini yendi, ancak görünen o ki, COVID’in kalıcı etkisinin biraz yardımıyla -19, 2022 tacın el değiştirdiği yıl olabilir.

Makao mücadele

Geçen ay yorum yapan Macau CEO’su Ho Iat Seng, bölgenin koronavirüsü tamamen ortadan kaldırma taahhüdünü iki katına çıkardı ve “COVID-19 ile yaşamak” politikasını “istenmeyen” olarak nitelendirdi. Çin hükümetiyle uyumlu olarak, yönetici Makao’da bir COVID-sıfır politikasını tamamen destekledi, ancak kumar merkezine bu kadar pahalıya mal olan tam olarak bu katı politikadır.

9 Temmuz’da, 40’tan fazla Macau kumarhanesinin tümü, COVID-19 rakamlarındaki ani artış nedeniyle iki hafta boyunca kapatıldı. Mekanlar, ilk salgında iki haftalığına kapandıkları Şubat 2020’den bu yana ilk kez kapandı. 23 Temmuz’da yeniden açılmalarına rağmen, Macau’nun kumarhaneleri masa oyunları ve slot limitleri ile birlikte hala %50 personel kısıtlamasına tabidir.

SAR’daki yolcu varışları Haziran ayında yaklaşık 381.000’e düştü

Bu son kapanışlar, Makao’daki buzdağının sadece görünen kısmı. Salgının başlangıcından bu yana, turistlere bağımlı kumar merkezi, komşu Çin bölgelerine ve Hong Kong’a seyahat kısıtlamaları ile mücadele ediyor. Sonuç olarak, SAR’daki aylık yolcu varışları bu yıl Haziran ayında yaklaşık 381.000’e düştü. COVID’den önce, düzenli olarak üç milyonu geçiyorlardı.

dik bir eğim

Bu faktörlerin yanı sıra, VIP işinde, ıvır zıvır operatörlerine yönelik baskı nedeniyle düşüş, Macau kumarhane gelir rakamları üzerinde ciddi bir etki yarattı. Brüt oyun geliri (GGR), önceki yıla göre %62 düşüşle geçen ay 2.47 milyar MOP$’a (306,7 milyon ABD$) düştü. Bu aynı zamanda, birikmiş 2022 GGR’nin yıllık %46 düşüşle pandeminin yüksekliğinden bu yana en düşük aylık toplamı işaret ediyor.

Kapanışların bir sonucu olarak, oyun endüstrisi uzmanı Ben Lee şunları söyledi: Makao Günlük Times Temmuz ayı için tüm zamanların en düşük Makao GGR rakamlarını bekliyor. IGamiX Management and Consulting’in yönetici ortağı, ay için toplam 200 milyon MOP (24,8 milyon ABD Doları) ile 300 milyon MOP (37.3 milyon ABD Doları) arasında bir tahmin yaptı.

Las Vegas Sands, şimdiye kadar Q2 2022 gelirini bildiren tek Makao kumarhane lisans sahibidir. Operatörün net zararı 30 Haziran 2022’ye kadar olan üç aylık dönemde 2021’de kaydedilen 192 milyon dolardan önemli ölçüde artarak 290 milyon dolara ulaştı. Operatörün Singapur kumarhanesine olan bağımlılığını artırmasıyla toplam gelir yıllık %57 düşüşle 368 milyon dolara geriledi .

Tahmin edilebileceği gibi, Macau kumarhane hisseleri de benzer bir yol izlemiştir. Wynn Macau hisseleri bugüne kadar %18, SJM Holdings %35, MGM China %6 ve Melco Resorts and Entertainment %47 değer kaybetti. Burun dalışları sadece kumarhane hisse senetleri için de ayrılmamıştır. Hong Kong milyarderi ve Galaxy Entertainment sahibi Lui Che Wo’nun net değeri, pandeminin başlangıcından bu yana şaşırtıcı bir şekilde %28 düştü. Forbes Asya.

Genel olarak, Çin kumar merkezinde görünüm kasvetli.

Işıklar parlıyor

ABD’de, Las Vegas Strip daha önce hiç olmadığı kadar patlama yaşıyor. Yakındaki havaalanları bölgede şimdiye kadar görülen en yüksek seyahat seviyeleriyle başa çıkmak için her zamankinden daha fazla çalıştığı için kumarhaneleri şanslarını deneyen kumarbazlarla dolu.

Las Vegas tüm zamanların en iyi Haziran ayını yaşadı

NGCB tarafından Perşembe günü yayınlanan verilere göre, Nevada Haziran ayında üst üste 16. ayı olan 1 milyar $+ GGR’ye ulaştı. Eyalet, önceki yıla göre %8 artışla ve eyalet tarihinin en iyi beşinci ayına göre ay için 1,28 milyar dolar gördü. Las Vegas tüm zamanların en iyi Haziran ayını yaşadı ve 2021’de %23 artışla 734,8 milyon dolarlık oyun kazancı elde etti.

Gerçekten, Nevada ve Las Vegas, bölge geçen yıl tüm COVID-19 önlemlerini hafiflettiğinden beri yukarı yönlü bir yörüngede. Eyalet, 2021’de yıllık oyun geliri rekorunu, yıl için 13.4 milyar dolar toplayarak kırdı. Şimdi, Haziran ayında sona eren 12 ay boyunca toplam 14.63 milyar dolarlık GGR ile mali yıl rekorunu kırdı.

Anlaşılacağı gibi, Las Vegas’ın kumarhane işletmecileri artan enflasyon oranlarına rağmen gelecek için heyecanlılar. Bu ayın başlarında, MGM Resorts International CEO’su Bill Hornbuckle iyimserliğini CNBCEvolve Küresel Zirvesi. Artan fiyatların nihayetinde sektörü etkilemesini beklediğini söylese de, “henüz değil”. Ayrıca, böylesine önemli bir büyümenin bir nedeni olarak artan sayıda genç kumarbaz olduğunu belirtti.

tacı değiştirmek

Macau ve Las Vegas, COVID-19’a karşı bu tür karşı duruşlar alarak kendilerini diğerlerinden ayırdılar. Nevada’nın şu anda, kısıtlamaların neredeyse geçmişte kaldığı Clark County’de, günlük ortalama koronavirüs vakası 767’dir. Bu arada, Macau, Şubat 2020’de pandeminin başlangıcından bu yana şaşırtıcı bir şekilde yalnızca 789 vaka bildirdi.

2019’da Makao’daki GGR, Las Vegas’ın neredeyse altı katıydı

Sıkı sıfır-COVID politikası, Macau’nun büyük bir virüs salgınından kaçınmasına izin verirken, kumar tacının pahasına geldi. 2019’da Makao’daki GGR, Las Vegas’ın neredeyse altı katıydı. Şimdi, ABD kumar merkezi, on yıldan fazla bir süredir ilk kez Asyalı rakibinin önüne geçti.

2019’dan beri Makao ve Las Vegas GGR (2022 GGR, 30 Haziran’a kadar). Kaynaklar: DICJ/NGCB

Vegas, Mayıs ayında ilk kez Makao’yu geçerek, SAR’ın 2,9 milyar dolarının aksine, yıl için 3,2 milyar dolar kazandı. Haziran ayı sonuçlarıyla birlikte ABD kumar merkezi bu açığı daha da genişletti. Strip, 30 Haziran’a kadar olan yıl için 3,9 milyar dolarlık GGR bildirirken, Macau aynı zamanda sadece 3,3 milyar dolar üretti.

Bu değişikliğin kalıcı olup olmayacağı, Macau’nun bu zorluklarla ne kadar süre karşı karşıya kaldığına bağlıdır. Ayrıca, kumarhane operatörlerinin piyasaya olan inançlarını sürdürmelerine de bağlıdır. Belki de talihsiz bir zamanlamada, yeni Macau kumarhane lisansları için ihale bu hafta Cuma günü başladı. Lisans sahipleri, kumarhaneler hala kısıtlıyken artan net kayıplara katlanırken, zorlu pazardan bir kaçış yolu aramaya başlayabilirler mi?

Ne olursa olsun, şu an için kasabada yeni bir kral olduğu açık.


Güvenilir Bahis Siteleri