UKGC Yeni Bir Uygun Fiyatlılık Kontrolleri Danışmanlığı Başlatıyor


Adamın yüzünün yakın çekim "kumarhane" gözlüklerine yansıyan

UKGC, daha sıkı satın alınabilirlik kontrolleri konusunu incelemek için yeni bir istişare başlatmayı planlıyor. [Image: Shutterstock.com]

Kendi imkanları dahilinde kumar oynamak

Daha sıkı satın alınabilirlik kontrolleri getirme konusu, Birleşik Krallık kumar çevrelerinde tartışmalı bir konu olmuştur. Birleşik Krallık Kumar Komisyonu (UKGC) şimdi konuyla ilgili bir istişare başlatma planlarını açıkladı. Bu, UKGC için üç özel öncelik alanını kapsayacaktır: finansal kırılganlık, önemli karşılanamayan kayıplar ve karşılanamayan aşırı kumar. Bu eylemlerin her biri büyük olasılıkla eşik sınırları alacaktır, ancak aylık bir kayıp sınırından söz edilmemiştir.

UKGC, hükümetin kumar yasasını incelemesinin sonucunu görmek istiyor

UKGC, istişarede hükümet, Bilgi Komisyonu Ofisi ve finans sektörü ile birlikte çalışacağını açıkladı. Henüz bir başlangıç ​​tarihi yok, çünkü UKGC öncelikle hükümetin kumar yasasını incelemesinin sonucunu görmek istiyor. Hükümetin tekliflerinden birinin satın alınabilirlik kontrolleriyle ilgili olması bekleniyor.

Kumar endüstrisi endişeleri

Birleşik Krallık’taki birçok kumar paydaşı, daha sıkı satın alınabilirlik kontrollerinin gelirleri üzerindeki olası olumsuz etkisinden endişe duymaktadır. İngiliz yarış endüstrisindeki liderler, kumarbazların özel finansal bilgileri ifşa etmesini gerektiren sıkı kontrollerin yarış gelirlerine yılda 100 milyon sterlin (130,5 milyon dolar) zarar verebileceğini tahmin ediyor. Bu endişeler, çevrimiçi kumar yoluyla ayda en az 100 £ (130.48 $) kaybeden kişilere çok daha sıkı satın alınabilirlik kontrollerinin getirildiğine dair söylentilerin ardından dile getirildi.

Karşılanabilirlik kontrolleri, kumarbazların imkanları dahilinde harcama yapmalarını ve sorumsuzca kumar oynamamalarını sağlar.

Bahis ve Oyun Konseyi (BGC), harcama kontrolü standartlarının yükseltilmesini desteklemektedir. Ancak BGC, “güvenli ve sorumlu bir şekilde kumar oynayan insanların büyük çoğunluğunun kişisel özgürlüklerine” müdahale edilmesini istemiyor. Oyun endüstrisi kuruluşu, kapsamlı yeni kontroller sonucunda insanların düzensiz kumar piyasasına yönlendirilmesini de istemiyor. BGC sözcüsü, insanların yaklaşık %90’ının operatörlerden gelen bilgi taleplerine uymadığını belirtti.

Birçok değişiklik yolda

Karşılanabilirlik kontrolleri, düzenleyicilerin ve hükümetin tek odak noktası değildir. Birleşik Krallık hükümetinin bölgenin kumar mevzuatına ilişkin uzun süredir devam eden incelemesi neredeyse sona ermek üzere. İncelemenin bulgularını ve önerilerini gösteren beyaz kitabın önümüzdeki ay yayına hazır olması bekleniyor. Spor dünyasında kumarla ilgili sponsorlara ilişkin daha katı kurallar da dahil olmak üzere çok çeşitli değişikliklerin yolda olduğu bildiriliyor.

Son zamanlarda, kullanıcılar kumar sorunu belirtileri gösterdiğinde, UKGC lisanslı operatörlerin yeterli önleyici eylemde bulunmadığına dair çok sayıda örnek olmuştur.

UKGC ayrıca Perşembe günü risk altındaki kumarbazlarla ilgili yeni kuralları açıkladı. Değişikliklerden bazıları, belirli müşteri türlerinin operatörler tarafından daha yakından izlenmesini ve birisinin zarar belirtileri göstermesi durumunda daha hızlı harekete geçmesini içeriyor. Tüm bu değişiklikler 12 Eylül’de yürürlüğe girecek.