Şimdi yatırım zamanı mı?


Makao kumarhane endüstrisinin Covid-19 salgınının başlamasından bu yana en kötü ayını takiben, ekip Kumar İçeriden Bilgi Şimdi kumar merkezine yapmak için gerçekten iyi bir zaman olup olmadığını tartışıyor.

Hisse senetlerinin potansiyel olarak düşük olması ve nihai artışın potansiyel olarak büyük olmasıyla, yatırımcılar bölgeyi şu anda her zamankinden daha fazla düşünmeli mi – yoksa Macau’nun mücadeleleri daha uzun vadeli zarar vermeye mi hazırlanıyor?

Evet: Yeniden kükremeye hazırlanan bir pazar

2019’da Makao eşsizdi. Bölgedeki kumarhanelerden elde edilen oyun geliri, tüm yıl boyunca 29 milyar ABD Dolarını aştı. Karşılaştırıldığında, dünya çapındaki en büyük rakibi Las Vegas 6,6 milyar ABD doları gelir kaydetti (daha geniş Nevada 12 milyar ABD dolarının üzerinde gelir elde etti). Fark keskindi.

Macau’nun kükreyen başarısı, dünyanın en kazançlı oyun bölgesi haline gelmesi, yavaşlama belirtisi göstermedi. Bu, 2020’nin başlarında Covid-19 salgınının ortaya çıkmasına kadar. Çoğu endüstride olduğu gibi, Macau’nun geliri de düştü ve 2020 yılının tamamı için %79 düşüşle 7,57 milyar ABD Dolarına geriledi. Seyahat kısıtlamaları ve sokağa çıkma kısıtlamaları bölgenin 2020 takvimini doldurdu, ancak çoğu yerde durum aynıydı.

2020’nin özellikle Macau’nun oyun endüstrisine yatırım yapmak için en iyi zaman olacağını söylemek biraz zor olurdu – neredeyse tüm sektörlerde pazarlar küresel olarak düştü. Ancak 2021’in ortalarından itibaren Vegas ve Makao arasında performansta açık bir farklılık vardı. Dünyanın ilk Covid-19 aşısının piyasaya sürülmesi, en azından Batı pazarlarında sonun başlangıcını temsil ediyordu ve Las Vegas servetlerinde önemli bir değişiklik gördü. Strip, bir önceki yıla göre %40’lık bir gelir artışı kaydederek 7 milyar ABD doları tutarında rekor bir tutar elde etti. Bununla birlikte, Macau’nun yıllık geliri yalnızca 10,82 milyar ABD Dolarına ulaştı ve yine de Vegas’tan daha yüksek olmasına rağmen, gelir 2019’da ulaşılan 29 milyar ABD Doları’ndan büyük ölçüde düşük performans gösterdi.

Çin’in Makao’da uyguladığı sıfır-Covid politikası bölgenin performansını ciddi şekilde engelliyordu. Her yerden analistler, Çin’in özel idari bölgesinin, aralıklı karantinalar ve kapsamlı seyahat kısıtlamaları arasında tam ne zaman toparlanacağını merak etmeye başladı. 2021 sona erip 2022 başladığında, piyasalar 2022’nin Macau’nun geri dönüşünün başlangıcı olabileceğini gösteriyordu.

Özellikle 2022 Şubat ortası, Macau’nun altı imtiyaz sahibinin hisse senetlerinin yükseldiğini gördü. 18 Şubat 2022’de Wynn Macau’nun hissesi, hisse başına 7.71 HK$ (0.98 ABD$) seviyesindeydi. Bu, bir aydan biraz daha uzun bir süre önce operatörün hisse değerinde %40’lık bir büyümeydi – 20 Aralık 2021’de 5,51 HK$. Benzer şekilde, 17 Şubat 2022’de MGM Çin’in hisse başına fiyatı 20 Aralık 2021’de %41’lik belirgin bir artışla 5,88 HK$ oldu. Ayrıca, Sands China’nın hisse fiyatı 20 Aralık 2022’de 16,28 HK$’dan 18 Şubat 2022’de 24,05 HK$’a yükseldi. Macau’nun toparlanmasına ilişkin iyimserlik arttıkça, eğilim bölge genelindeydi.

Bu iyimserlik, Macau Hükümeti’nin katı seyahat düzenlemelerini sürdürmekte ısrar etmesiyle kısa sürdü. Makao’nun komşu bölgelerinden, Guangdong eyaleti ve Hong Kong’dan insanların, uzun karantina gereksinimlerine uymaya istekli olmadıkça Makao’ya girmeleri yasaklandı. Bu önemliydi; Hong Kong’dan gelen seyahat, yıllardır Macau’nun gelirinin sağlıklı bir bölümünü temsil ediyor. Böylece, turizm eksikliği ile Macau’nun operatörlerinin hisse fiyatında bir kez daha düşüş yaşandı.

“İnsanların Macau’nun dönüşünü sorgulamasını komik buluyorum. Tabii ki, birkaç yıl oldu, hiç kuşkusuz. Oturup geri dönmesini beklemelisin. Durumun tersine dönmeyeceği fikri zor. hayal etmek, ama muhtemelen bu yıl veya önümüzdeki yıl dönecek ve döndüğünde, Macau tekrar yapmaya geri dönecek [what it used to]” Robert Goldstein, Las Vegas Sands CEO’su

Son zamanlarda işler daha da kötüye gitti. Temmuz 2022, Makao’nun pandemi 2020’de başladığından bu yana en kötü Kovid-19 salgınını yaşadığını gördü. Bölge şu anda bunun diğer tarafında olsa da, oraya gitmek, sıkı karantina önlemleri ile ağır bir bedel aldı. Temmuz ayı geliri, aylık bazda %84 ve yıllık bazda %95 gibi şaşırtıcı bir düşüş yaşadı. Dahası, Temmuz, Macau’nun çift haneli gelir düşüşü kaydettiği 2022’nin bir başka ayıydı. Hatta Şubat ayı hariç her ay çift haneli kayıp yaşandı.

Daha sonra, Macau operatörlerindeki hisse senedi fiyatları önemli ölçüde (tekrar) düştü – Ağustos 2022’de yalnızca marjinal bir şekilde toparlandı. 8 Ağustos 2022 itibariyle, Wynn Macau’nun hisse başına hisse fiyatı hala 4,91 HK$’da kalıyor, MGM China’nın 4,11 HK$’lık düşüşleri ve Sands China’nın hisse fiyatı düşüşte. 17.60 HKD’de düşüş.

Bütün bunlar bir olumsuzluk duası gibi görünse de, öyle görülmemelidir. Dahası, Macau’nun şu anda bu kadar yatırım yapılabilir olmasının temeli budur. Bölge, ancak bu zorluklarla yatırıma hazır hale geliyor. Piyasalar, Makao’yu nasıl tahmin edeceği konusunda hiç olmadığı kadar emin değil – bu yüzden şimdi muazzam potansiyele sahip bir bölgeye para yatırmanın tam .

Las Vegas ve Nevada’nın şu anda ne kadar iyi performans gösterdiğine bir bakın, ikincisi art arda 1 milyar doların üzerinde brüt oyun geliri elde ederek 16. ayını yayınladı. Daha önce bahsettiğimiz rakamları hatırlıyor musunuz? Makao’da ne kadar bastırılmış talep olduğunu ve faaliyetler pandemi öncesi seviyelere döndüğünde ne kadar gelir elde edileceğini hayal edin.

Analistler, yatırımcılar ve işletmeler arasında evrensel bir güvence olarak kalan bir şey var: Makao iyileşecek. Bunu, operatörlerin kalış sürelerini Ocak 2023’te başlayacak olan bölgenin yeni imtiyaz dönemine uzatma konusundaki istekliliklerinde görüyoruz. Makao’da en çok etkilenen operatörlerden biri olan SJM Holdings, ana şirketinden 2 milyar HK$’lık bir kredi bile aldı. yeni imtiyaz lisansını karşılamaktadır.

Bu, bir şeyi vurgular: operatör, bölgenin iyileşeceğine inanıyor. Bu Temmuz’da bir CNBC Evolve Zirvesi’nde, Las Vegas Sands Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Robert Goldstein şunları söyledi: “Makao? İnsanların Macau’nun dönüşünü sorgulamasını komik buluyorum. Tabii ki, hiç şüphesiz zor bir kaç yıl oldu.

“Dökülmeli ve dönmesini beklemelisin. Durumun tersine dönmeyeceği fikrini hayal etmek zor, ancak muhtemelen bu yıl veya önümüzdeki yıl değişecek. Ve bunu yaptığında, Macau yapmaya geri dönecek. [what it used to]”

Goldstein’ın hissiyatı, genel olarak, endüstri çapında paylaşılıyor. Bu nedenle, şimdi Macau’ya yatırım yapmak için mükemmel bir zaman olduğu açıktır. Hisse senedi fiyatları düşük kalırken, gelecekteki toparlanma beklentileri bir olasılıktan çok formalite gibi görünüyor. Makao, en son karantinanın sona ermesinin ardından toparlanma yoluna geri dönerken, bölgenin hisse senedi fiyatlarının yakında daha da artmaya başladığını görmek en ufak bir sürpriz olmaz.

Demek Makao’ya yatırım yapmak istiyorsun? Şimdi bunu yapmanın zamanı geldi.

Hayır: Artık durgun bir oyun sektörü mü?

Makao’nun yeni lisans ihalesinden sorumlu adam André Cheong, geçen ay bir “Yeni Dönem” ilan etti, ancak şehir Çin’in sıfır Kovid politikası altında ezilmeye devam ederken, bazıları bunun bir refah dönemi mi yoksa daha fazla zorluk dönemi mi olacağını sorguladı. .

Makao bir zamanlar kumarhane oyunlarının mücevheriydi ve ‘Asya’nın Las Vegas’ı’ lakaplıydı; ancak Sin City Covid-19’dan geri dönerken, doğudaki muadili kilitlenmeler ve zorlu seyahat kısıtlamaları ile mücadele etti.

Bu, şehrin daha büyük ve daha az liberal komşusunun bir sonucudur: Çin. Xi Jinping’in iktidardaki Komünist Partisi, katı bir sıfır-Covid politikası uyguladı ve Makao da aynı şeyi yaptı.

Bu, “Covid-19 ile yaşamayı” seçen Birleşik Krallık gibi Batılı devletlerle tam bir tezat oluşturuyor ve her iki strateji de %100 kusursuz olmasa da, son birkaç ay sıfır Kovid ile ilgili göze batan bir sorunu vurguladı. en azından Makao gibi bir yer için.

Şehir ve özellikle kumarhaneleri büyük ölçüde turizme bağımlıdır. Bununla birlikte, zorlu test gereksinimleri, Çin Anakarası ve yakındaki Hong Kong’dan gelenler de dahil olmak üzere ziyaretçilerin Makao’ya girmesini periyodik olarak çok zorlaştırdı.

Bunu ara sıra kilitlenme ile birleştirin ve durgun bir oyun sektörü elde edin. Temmuz ayı ortasında, Macau, Şubat 2020’den bu yana ilk kez kumarhaneler de dahil olmak üzere, zorunlu olmayan tüm işletmelerin kapatılmasını emretti.

Sonuçlar anlıktı. Bundan önce, Macau’nun oyun endüstrisi toparlanmaya doğru çok, çok yavaş topallıyordu, ancak şehrin son zamanlardaki kilitlenmesi, en azından yakın zamanda ivme kazanması için tüm umutları sona erdirdi.

Nihayetinde soru şu: Macau’nun oyun sektörü, önemli olacak kadar kısa sürede toparlanacak ? Çin, sıfır Covid politikası izlemekte ısrar ettiği sürece, bu pek olası değil.

Temmuz ayı için brüt oyun geliri (GGR), yıllık bazda %95 ve Haziran ayına göre %84 düştü. Ancak belki de daha yıkıcı bir haberde, Macau pandemi başladığından bu yana en kötü aylık performansını kaydetti – rekor herhangi bir aydan daha kötü.

Şehir Temmuz ayında 398 milyon MOP (49 milyon ABD Doları) üreterek yıllık bazda 8,44 milyar MOP’dan ve sıralı olarak 2,47 milyar ABD Dolarından düştü. Ancak geçen ay özellikle kötüyken, bu yıl şu ana kadar Şubat ayı hariç her ay Makao’da 2021’e kıyasla çift haneli GGR düşüşleri görüldü.

Covid’den önce, Macau’nun GGR’si her ay 20 milyar MOP’yi aştı; ancak Şubat 2020’den bu yana, şehir Mayıs 2021 hariç olmak üzere 10 milyar MOP$ sınırını bile aşamadı.

Şehrin sıkıntılarını birleştirmek için, Filipinler gibi yakındaki pazarlar yavaş yavaş Doğu Asyalı kumarbazların payını yedi. Bu, pandemi başlamadan önce de devam ediyordu, ancak Macau’nun Covid mücadeleleri bu eğilimi yalnızca hızlandırdı.

Makao operatörlerine baktığımızda da benzer bir düşüş görüyoruz. MGM China ilk yarı için %46 gelir düşüşü kaydederken SJM Holdings %25 düşüş kaydetti. Bu arada her iki operatörün de hisse fiyatı 2022’nin başından beri düşüyor. Örneğin Bloomberry Resorts ile karşılaştırıldığında performansları daha da kötü görünüyor. Şirketin Filipinler’deki Solaire mülkü, ikinci çeyrek için %112 gelir artışıyla Covid-19’dan toparlanmasına yardımcı oldu.

Nihayetinde soru şu: Macau’nun oyun sektörü, önemli olacak kadar kısa sürede toparlanacak mı? Çin, sıfır Covid politikası izlemekte ısrar ettiği sürece, bu pek olası değil. Şehrin liderleri bile bunun doğru olduğunu biliyor. Bu yılın başlarında, İcra Kurulu Başkanı Ho Iat-seng, ekonomik çeşitliliğin Macau’nun kurtarma planlarının temel bir bileşeni olduğunu söyledi.

Macau’nun yeni oyun faturası mutlaka kumarhanelerin tasarruf lütfu olmayacak. Onlar lehine olmaktan uzak, hafif bir vergi zammı içeriyor ve hükümete daha fazla gözetim sağlıyor. Dahası, Macau’nun kuzeydeki komşusu büyük görünse de kumar sonsuza kadar tehdit altında olacak. Çin’de kumar oynamak yasa dışıdır, ancak ekonomik titan (henüz) kumarhanelerin Macau’da faaliyet göstermesini durdurmak için adım atmadı. Ancak bu işin sonu gelebilir.

Komünist Parti yetkilileri, Makao’nun işlerine karışmaya hevesli ve defalarca yüksek rollerin ziyaret etmesini engellemeye çalıştılar. MGM China ve Wynn Macau gibi orada faaliyet gösteren Amerikan şirketlerinin sayısı da Çin’i endişelendiriyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz: Makao’ya yatırım yapmak için iyi bir zaman mı?


Canlı Bahis Siteleri