SEC, İçeriden Öğrenenlerin Ticaretiyle Eski Penn Çalışanını Suçladı


Sözlükte içeriden öğrenenlerin ticareti tanımı

, National Gaming’in Score Media and Gaming’i satın almasıyla ilgili olarak eski bir Penn Interactive çalışanını içeriden bilgi ticareti yapmakla . [Image: Shutterstock.com]

suçüstü yakalandı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Penn Interactive Ventures’ın eski bir çalışanını içeriden bilgi ticareti yapmakla suçladı. Pazartesi günü Penn National Gaming yan kuruluşunun eski bir yazılım mühendisi olan David Roda’ya yönelik suçlamaları açıkladı. Suçlamalar, Penn’in Ağustos 2021’de Score Media and Gaming’i 2 milyar dolarlık satın almasıyla ilgili.

Roda gizli bilgiler edindi

SEC, şikayetini Philadelphia federal bölge mahkemesine sundu. Roda’nın Penn’in Score Media’yı satın alma konusundaki ilgisine ilişkin gizli bilgiler edindiğini iddia ediyor. Gizli bilgi olduğu için 36 yaşındaki kişiye bununla ilgili herhangi bir finansal işlem yapamayacağı söylendi.

Ancak, iddiaya göre, satın almanın duyurulmasından önceki haftalar ve günlerde yaklaşık 20.000 $ karşılığında 500 Score Media parasız arama seçeneği satın aldı. Ayrıca, Score Media’nın 375 hissesini satın alan arkadaşı Andrew Larkin’e içeriden bilgi verdi. SEC, Larkin’i de suçladı.

Suçlamalar nelerdir?

Satın almanın kamuya açıklanmasının ardından, Score Media hisse fiyatı neredeyse %80 arttı. Hem Roda hem de Larkin daha sonra pozisyonlarını sattılar ve sırasıyla 560.762 $ ve 5.602 $ yasadışı bir şekilde kâr ettiler.

ABD menkul kıymetler yasalarındaki dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal etmek

SEC, Philadelphia’daki iki kişiyi ABD menkul kıymetler yasalarındaki dolandırıcılığa karşı koruma hükümlerini ihlal etmekle suçladı. Roda, peşin hüküm faizi, taksitlendirme ve mahkemenin daha sonra karar vereceği bir para cezası ödemeyi zaten kabul etti. Ayrıca, menkul kıymet hükümlerinin herhangi birini ihlal etmenin kalıcı olarak yasaklanmasını kabul etti.

Bu arada, Larkin 11.000 doların üzerinde ceza ve tasfiye ödemek zorunda. Kendisine yöneltilen suçlamaları ne reddetmiş, ne de kabul etmiştir. Mahkemenin uzlaşmaları onaylaması gerekecek.

Pazartesi günü, ABD Pensilvanya Doğu Bölgesi Savcılığı paralel bir davada Roda’ya karşı suç duyurusunda bulundu. SEC’in Philadelphia ofisinde görev yapan bölge müdürü Scott A. Thompson, Bir basın açıklaması Roda’nın piyasada hareket eden bilgilerle ticaret yaparak işvereninin güvenine nasıl ihanet ettiğini.

İçeriden öğrenenlerin ticaretine karşı bir savaş

Kumarla ilgili diğer içeriden öğrenenlerin ticareti vakaları son aylarda haberleri yaptı. Federal yetkililer şu anda Microsoft’un 68.7 milyar dolarlık video oyunları yayıncısı Activision’ı satın alacağını duyurmasından önce yapılan şüpheli opsiyon işlemleri için IAC başkanı Barry Diller’ı araştırıyor. Diller, kurumsal olmayan en büyük MGM Resorts International hissedarıdır.

Daha geçen hafta, İsveç’teki Ekonomik Suç Kurumu, MGM Resorts’un Mayıs ayında 607 milyon dolarlık bir devralma teklifi açıklamasından önce, LeoVegas hisselerinin olası içeriden öğrenen ticareti hakkında bir soruşturma başlattığını duyurdu.


Güvenilir Bahis Siteleri