Rapor Ayrıntıları BC Kumarhanelerinde Yaygın Kara Para Aklama


çamaşır kurutma makinesinde nakit para

Yeni bir , British Columbia kumarhaneleri aracılığıyla milyarlarca doların aklanmasına izin veren kapsamlı başarısızlıkları vurguladı. [Image: Shutterstock.com]

Geniş kapsamlı soruşturma

British Columbia eyalet hükümeti tarafından hazırlanan yeni bir rapor, eyaletteki kumarhaneler aracılığıyla milyarlarca doların nasıl aklandığını ortaya koyuyor. Eski Britanya Kolumbiyası Yüksek Mahkemesi Yargıcı Austin Cullen, Çarşamba günü kamuya açıklanan ve 2008 ile 2018 yılları arasında gerçekleşen kara olaylarını inceleyen araştırmaya öncülük etti.

199 tanıkla 133 gün süren duruşmalar

1800 sayfalık raporun yayınlanması uzun zaman oldu. Duruşmalar 133 gün sürdü ve 199 tanık ifade verdi. British Columbia Lottery Corporation (BCLC) raporda, oyunla ilgili özetleri olan çok sayıda politikacının yanı sıra çok sayıda eleştiri aldı. Eski Yargıç Cullen, politikacıların ve operatörlerin açıkça ortaya çıkan kara para aklamayı önlemek için yeterince çaba göstermediğine inanıyor.

Birçok kırmızı bayrak

Raporda aklanan paranın toplam tutarı için kesin bir rakam bulunmamakla birlikte, Cullen bunun her yıl kesinlikle milyarlarca dolar olduğuna inanıyor. Bir basın toplantısında, Cullen şunları söyledi: “Kara para aklama çok uzun süredir kenarda tutuluyor. Çoğu zaman büyük ölçüde görmezden gelindi. Bunun değişmesinin zamanı geldi.”

Nakit işlemlerin önemli boyutuna ilişkin kırmızı bayraklara ek olarak, nakdin kendisinin, kullanılan fatura türleri ve bunların nasıl düzenlenip kumarhane kafeslerine nakledildiği de dahil olmak üzere, suçların işlenmesinde sıklıkla kullanılan nakitte ortak özelliklere sahip olduğu bildiriliyor. Cullen, kumarhanelerin büyük miktarda cezai gelirle uğraştığının açıkça görülmesi gerektiğine inanıyor.

Çeşitli kolluk kuvvetlerinin tekrar tekrar uyarılar yapmasına rağmen, 2015 yılına kadar kara para aklamayla mücadele için uygun bir işlem yapılmadı. raporBCLC, “bu eylem çağrılarına direndi ve neredeyse istisnasız olarak bu işlemlere izin vermeye devam etti.” Eyaletin kumar düzenleyicisinde eski bir kıdemli müfettiş, bir duruşmada nakit paranın uyuşturucu parası gibi koktuğunu, ancak müşterilerin fonlarının kaynağı hakkında sorgulanmadığını söyledi.

Kapsamlı öneriler

Bir BCLC yasal temsilcisi, şüpheli işlemlere daha hızlı yanıt verilmesi gerektiğini kabul etti. Raporda çok sayıda politikacı eleştirilirken, eski Yargıç Cullen, kara para aklama ile yeterince başa çıkmadıkları için kendi taraflarında yolsuzluğa dair hiçbir kanıt bulunmadığına inanıyor.

Bölgedeki suç örgütleri, eyaletteki kumarhaneler aracılığıyla kara para aklamanın yanı sıra lüks mal piyasası ve yerel emlak yoluyla da kara para akladı.

Raporda toplam 101 öneri var. Bunlar, fon kanıtı gereksinimini 10.000 CA$’dan (7.731 US$) 3.000 CA$’na (2.319 US$) düşürmeyi ve kara para aklamayla mücadele için özel bir komisyon üyesine sahip olmayı içerir. British Columbia Başsavcısı David Eby raporun yayınlanmasını memnuniyetle karşıladı ve eyaletin tüm önerileri gözden geçireceğini söyledi. Eby’ye göre plan, bölgenin “kumarhanelerimizde dolaşan kontrolsüz kirli para imajını, kara para aklama tehdidine güçlü bir şekilde yanıt veren bir hükümet modeline” dönüştürmektir.


Güvenilir Bahis Siteleri