Poker Oyuncusu 500.000 Dolar Bitcoin Dolandırdıktan Sonra Mahkemede


Bitcoin hırsızı

Bir poker uzmanı, kurbanından 500.000 dolar değerinde Bitcoin dolandırmak için milyoner kılığında iddiaya göre bu hafta mahkemedeydi. [Image: Shutterstock.com]

Ciddi suçlamalarla karşı karşıya

Bir poker profesyoneli, milyoner kılığında ve 500.000 dolar değerinde Bitcoin çaldığı iddia edildikten sonra Las Vegas Mahkemesinde göründü. Filippos Liakounakos, 100.000 dolardan fazla hırsızlık, bilgisayar verilerinin veya elektronik postanın iletimini içeren ağır bir eylem ve kimlik hırsızlığıyla suçlandı.

dolandırıcılığı çekmeden önce Nevada merkezli milyonerler hakkında derinlemesine araştırma yaptı

Çarşamba günü, bir Las Vegas Adalet Mahkemesinde yargıç, 23 yaşındaki için kefaletle 250.000 dolar belirledi. Duruşmada, Liakounakos’un dolandırıcılığı çekmeden önce Nevada merkezli milyonerler hakkında derinlemesine araştırma yaptığına dair ayrıntılar ortaya çıktı. Yarı zamanlı poker oyuncusu, araştırması sırasında bulduğu zengin bireylerden birinden Bitcoin çaldığı ve aynı zamanda başka bir yüksek net değerli bireyin kimliğini çaldığı iddia ediliyor.

Ortak olarak poz vermek

Acemi bir kripto para tüccarı olan isimsiz kurbana, iş ortağı olduğunu düşündüğü biri Telegram mesajlaşma uygulamasında yaklaştı. Bir konuşmanın ardından kurban, 500.000 dolar değerinde Bitcoin transfer etmeyi kabul etti. Toplam tutara 50.000 dolarlık bir satıcı ücreti de dahildir. Ertesi gün kurban, Bitcoin transferi hakkında doğal olarak hiçbir şey bilmeyen gerçek iş ortağıyla temasa geçti. Daha sonra birisinin iş ortağının kimliğini çaldığı ortaya çıktı.

Çarşamba günkü duruşmada, Liakounakos’un avukatı, müvekkilinin önceden sabıka kaydı olmadığını ve Miami bölgesindeki bir üniversiteden mezun olmaya hazır olduğunu söyledi.

Yerel basına konuşan Clark County başsavcı yardımcısı Jim Sweetin, dolandırıcılığın “çok sofistike, organize ve düşünülmüş bir hırsızlık” olduğunu söyledi. Sweetin ayrıca, Liakounakos’un daha önce benzer dolandırıcılık yapmış olabileceğine ve dedektiflerin soruşturmalarına devam etmesi gerektiğine inanıyor.

Yakalanmak

Dedektifler, Kasım 2020 transferinin ardından Bitcoin’in izini sürmeye çalıştı, ancak işlemler çok iyi gizlenmişti. Liakounakos, neredeyse 1 milyon dolar daha fazla Bitcoin almak amacıyla Aralık 2020’de kurbanla Telegram aracılığıyla bir kez daha temasa geçti. Dolandırıcı, dedektiflere onu takip etme olanağı veren bir e-posta adresi verdi.

Liakounakos’un Hendon Mob sayfasına göre, sadece iki canlı poker turnuvasında para kazandı ve çoğunlukla çevrimiçi oynuyor gibi görünüyor.

Liakounakos’un ilk kez ciddi suçlamalarla karşı karşıya kalması değil. Poker uzmanı Dan Fleyshman daha önce onu eski WSOP Colossus galibi Cord Garcia’dan 600.000 $ dolandırmakla suçlamıştı. Özel bir poker kulübüne 12.500 dolar ödemeyi reddetmesiyle ilgili başka iddialar da vardı.