Piyango tanımının sağ tarafında nasıl kalınır?


Piyangolar uzun zamandır en popüler kumar biçimlerinden biri olmuştur, ancak tarihsel olarak gelirlerin büyük çoğunluğu Milli Piyango’ya gitti. Dördüncü Milli Piyango lisansı için sürmekte olan ihaleye istekliler tarafından yatırılan büyük meblağlar göz önüne alındığında, eylemin çoğunun burada yattığı açıktır.

Ancak çevrimiçi oyun ve kumarın popülaritesindeki artış, diğer birçok operatörün piyango tarzı oyunlarla oyuncuları cezbetmek istemesine yol açtı. Birleşik Krallık son zamanlarda oyunculara lüks evler kazanma şansı sunan web sitelerinde ve ayrıca nakit meblağlar ve tasarım ürünleri gibi daha küçük ödüller veren sitelerde önemli bir artış gördü.

Ancak, bu tür teklifler ve Kumar Komisyonunun bu risk müdahalesi, mali cezalar ve hatta muhtemelen kovuşturma ile karşı karşıya kalan operatörler hakkında katı kurallar vardır.

Poppleston Allen’da bir avukat olan oyun endüstrisi ve düzenleyici uzman Imogen Moss, operatörlerin nasıl yasaların doğru tarafında kalabileceklerini açıklıyor.

Kumar Komisyonu yakın zamanda Facebook’ta faaliyet gösteren yasadışı piyangoların kapatılmasında rol oynadı. Böyle bir şeyin yasadışı bir piyango olarak kabul edilmesine neden olacak ana faktörler nelerdir?

Başlangıç ​​noktası, piyangoların özel kazanç veya ticari kazanç için çalıştırılamayacağıdır. Çoğu sadece iyi amaçlar için yönetilebilir, bu nedenle hayır kurumları, spor kulüpleri veya diğer kar amacı gütmeyen amaçlar gibi şeyler.

Sosyal medyada tanıtılan ve yasal olarak işletilmeyen piyangolar vardır ve bunlar kumar ve tüketiciyi koruma kurallarından yararlanamayacakları ve tabii ki Kumar Komisyonu tarafından lisanslanmadıkları için tüketiciler için risk oluşturabilir.

Genel olarak konuşursak, çevrimiçi bir piyango işletmek için bir lisansa ihtiyacınız vardır ve buna sosyal medyadaki piyangolar, satış siteleri ve canlı akış platformları dahildir. Çevrimiçi reklamı yapılabilecek tek piyangolar, bir lisans altında yürütülen veya bir yerel otoriteye kayıtlı olanlardır.

Bir tüketicinin bir sayı seçtiği veya bir kağıt parçası aldığı/ona şans eseri bir ödül verebilecek çevrimiçi bir giriş aldığı her şey bir tür piyangodur – adının ne olduğu gerçekten önemli değilımogen yosunu

Ancak bunlardan bazılarına piyango yerine çekiliş veya çekiliş deniyor. Bu bir fark yaratır mı?

Piyango tanımına girmesine yol açacak bir şeyin nasıl çalıştırıldığına dair süreçlerdir. Çekilişler, çekilişler ve belirli yarışmalar, nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak piyango olarak kabul edilebilir.

Bir tüketicinin bir sayı seçtiği veya bir kağıt parçası aldığı/ona şans eseri bir ödül verebilecek çevrimiçi bir giriş aldığı her şey bir tür piyangodur – adının ne olduğu gerçekten önemli değil.

Kumar Komisyonu ayrıca son zamanlarda ‘ev kazanma’ veya ‘para ödülü kazanma’ yarışmaları hakkında sorular aldığını söyledi. Ancak bunların ödüllü yarışmalar veya serbest çekilişler gibi göründüğünü ve bunlarla düzenlediği piyangolar arasında bir ayrım olduğunu söyledi. Bu kategorilerde faaliyet gösterenler, faaliyetlerinin yasal olduğundan emin olmak için nelere dikkat etmelidir?

Bu karmaşık bir alandır ve her zaman yasal tavsiye almanızı tavsiye ederim. Ücretsiz çekilişler ve ödüllü yarışmalar, ticari ve kişisel kazanç için düzenlenebilir ve örneğin arabalar gibi eşyaların çekilişinde kullanılabilir, ancak uymanız gereken belirli kurallar vardır.

İki tür ücretsiz çekiliş vardır. Birincisi tüm girişlerin ücretsiz olduğu, ikincisi ise hem ücretli hem de ücretsiz giriş yollarının olduğu yer. ‘Ücretsiz’ bir giriş yolu olarak kabul edilmek için, ya hiçbir ücret alınmayacaktır ya da adınızı ve adresinizi göndermek için ikinci sınıf posta ücreti veya premium olmayan bir arama gibi minimum standart ücretli bir ücret olacaktır.

Çekiliş yapan bir çevrimiçi web sitesi ücretli bir girişe sahip olabilir, ancak ücretsiz bir giriş yolu da olmalıdır ve ücretli yoldan daha pahalı veya daha az uygun olamaz. Ücretsiz giriş rotası da bir web sitesinde ücretli rota kadar öne çıkmalı ve yoğun bir şekilde tanıtılmalıdır ve ayrıntılar şartlar ve koşullar veya SSS’lerde gizlenemez.

Bir ödül yarışması, sonucun tarafların becerisi, yargısı veya bilgisi tarafından belirlendiği yerdir. Bunun iyi bir örneği bir bulmaca yarışmasıdır. Birçok kişi bulmacayı doğru bir şekilde doldurabilir, ancak bulmacayı doğru tamamlamayarak ödül sürecinden elenen önemli bir sayı olacaktır.

Yeterli olarak kabul edilen beceri veya muhakeme oldukça öznel olabilir, ancak insanların çoğunluğunun doğru bir cevap aldığı ve çekilişe katıldığı herhangi bir sistem yetersiz olacaktır. Oyuncular, girmek için ödeme yapmadan önce beceri unsurunu geçip geçmedikleri konusunda bilgilendirilmemelidir, çünkü böyle bir süreç piyango olarak sınıflandırılacaktır.

Bu ücretsiz çekiliş ve ödüllü yarışma operatörlerinin bir lisansa ihtiyaçları olmadığı için lisanslı operatörlerle aynı düzeyde bütünlük ile çalışmama riski var mı?

Operatörlerin ücretsiz bir çekiliş veya ödüllü bir yarışma yürütmek için bir lisansa ihtiyacı olmasa da, piyango olarak sınıflandırılmamak ve dolayısıyla 2005 Kumar Yasası kapsamında lisans almaları için yerine getirmeleri gereken katı gereksinimler vardır. şart ve koşullarının adil olduğundan emin olmak için Reklam Standartları Kurumu’nun rehberliğine uyduklarını. Ayrıca, 2015 Tüketici Hakları Yasası ve 2008 Haksız Ticarete Karşı Tüketicinin Korunması Yönetmeliği kapsamındaki tüm gerekliliklerle uyumlu olmaları gerekir.

Kumar Komisyonu faaliyetleriyle ilgilenebileceğinden, operatörler kayıt tutmalı ve her çekilişi nasıl yürüttüklerine dair kanıt sağlamaya hazır olmalıdır. Örneğin, tüm ücretsiz girişlerin ve ücretli girişlerin aynı potaya konduğunu ve giriş yöntemine bağlı olarak herhangi bir ağırlık uygulanmadığının kayıtlarından istenebilir.

Facebook piyango kısıtlamasından, Komisyonun lisans sahiplerinin ötesindeki faaliyetleri izlediğini ve olayları takip ettiğini görebilirsiniz. İnsanlar ayrıca düzenli olarak Komisyon’a bir şeyler rapor ederler.

Lisans almaları gerekmiyorsa, sorumlu kumar yükümlülükleri var mı?

Bir lisans gerekliliğinden kaçınmak için Kanun kapsamındaki belirli gerekliliklere uymaları gerekecektir. Hâlâ sorumlu bir şekilde çalışma zorunluluğu vardır, ancak lisanslı bir operatör olsalar gibi Lisans Koşulları ve Uygulama Kuralları’na bağlı olmayacaklardır.