Oyun Sektörü Siber Saldırıları Geçen Yılda %167 Arttı


Bir ekranda 'Sisteme Saldırı Yapıldı'

saldırıları son 12 ayda %167 arttı. [Image: Shutterstock.com]

Şok edici bilgiler

Oyun sektörü siber saldırıları son 12 ayda %167 arttı. Siber güvenlik şirketi Akamai konuyla ilgili yeni bir rapor yayınladı ve dijital saldırılarla ilgili bazı önemli rakamların altını çizdi.

ABD şirketleri bilgisayar korsanlarının baskın hedefi

‘ başlıklı rapor,Oyun Yeniden Doğdu,’ ABD şirketlerinin bilgisayar korsanlarının baskın hedefi olduğunu keşfetti. Listede bir sonraki sırada İsviçre, ardından Hindistan, Japonya, İngiltere ve çeşitli Avrupa ve Asya ülkeleri yer aldı.

Oyun sektöründe yaygın olan en önemli saldırı biçimlerinden biri, endüstrinin diğer iş sektörlerinden daha fazlasını hesaba kattığı dağıtılmış hizmet dışı bırakmadır (DDoS). Oyun endüstrisinin DDoS saldırıları, dünya çapında gerçekleşenlerin %35’ini oluşturuyor.

Büyüyen tehditler

Akamai’nin eğlence ve medya endüstrileri için üst düzey stratejisti Jonathan Singer, yükselen rakamların arkasındaki mantığı açıklayarak şunları söyledi: “Oyun etkinliği arttıkça ve geliştikçe, siber saldırılarla onu bozmanın değeri de arttı.”

2021’e bakan bir RiskIQ raporuna göre, siber suçlar kuruluşlara her dakika 1,79 milyon dolara mal oluyor.

Bu tür saldırıların asıl amacının oyun varlıklarını çalmak olduğunu söyledi. Singer’e göre, özellikle son zamanlarda bulut oyunlarının öne çıkmasıyla birlikte, sürekli olarak yeni tehditler ortaya çıkıyor. Ayrıca, çoğu bilgisayar korsanlarının ana hedefi olan alana giren daha yüksek seviyelerde yeni oyuncular var.

Daha fazla oyuncu, daha fazla sorun

Birçok başka ilginç içgörü ortaya çıktı rapor.

COVID-19 pandemisinin oyun endüstrisi aktivitesinde önemli bir artışa neden olduğunu gösterdi. Rapora göre, kısıtlamaların hafifletilmesine rağmen bu büyümenin yavaşladığına dair net bir işaret yok. Bu artan etkinlik, özellikle web uygulaması saldırıları söz konusu olduğunda, siber saldırıların sayısındaki büyük artışla paraleldir.

Kumar şirketleri için bir diğer önemli endişe ise fidye yazılımlarıdır. Bu yılın Haziran ayında, bir fidye yazılımı saldırısı, Oklahoma’daki altı kumarhanenin kapanmasına yol açtı.


Güvenilir Bahis Siteleri