Nevada Yüksek Mahkemesi Steve Wynn’in ‘Ücretsiz Geçişini’ Bozdu


Steve Wynn

Nevada Yüksek Mahkemesi, düzenleyicilerin etkili bir şekilde kumarhane patronu Steve Wynn’e ‘serbest geçiş’ verdiğini iddia ettiği bir alt mahkeme kararını bozdu. [Image: Shutterstock.com]

Düzenleyicilerle birlikte olmak

Nevada Yüksek Mahkemesi, oyun düzenleyicilerinin etkili bir şekilde eski kumarhane patronu Steve Wynn’e ‘serbest geçiş’ verdiğini iddia ettiği bir alt mahkeme kararını bozdu. Eyalet kumar düzenleyicileri, 80 yaşındaki çocuğu cinsel taciz ve görevi kötüye kullanma iddialarından sorumlu tutmaya çalıştı.

Clark County Bölge Mahkemesi Yargıcı Adriana Escobar, Kasım 2020’de Wynn’in yanında yer aldı. Wynn’in Wynn Resorts’taki hisselerinin satışının ve istifasının, artık düzenleyici gözetime tabi olmadığı anlamına geldiğine karar verdi. Düzenleyiciler, kararın, suç işleyen ancak o zamandan beri oyun endüstrisinden ayrılan kişileri disipline etme yeteneklerini etkileyeceğinden endişe duyuyordu.

Yargıç Escobar’ın karar verme yetkisi yoktu

Perşembe günü, yedi Yüksek Mahkeme yargıcı oybirliğiyle Yargıç Escobar’ın konuyla ilgili karar verme yetkisine sahip olmadığı sonucuna vardı. Mahkeme, kararını Nevada Oyun Komisyonu’nun 2019 Nevada Oyun Kontrol Kurulu (NGCB) talebine yanıt vermemiş olmasına dayandırdı. Wynn’in gelecekte bir oyun lisansı almaya uygun olmadığını ilan etmeye çalıştı.

Karara tepki geldi

Oyun düzenleyicileri, Steve Wynn’i iddia edilen eylemlerinden sorumlu tutmak amacıyla alt mahkemenin kararını Yargıtay’a temyiz etti. Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından, NGCB başkanı Brin Gibson, düzenleyicinin “sonraki adımları belirlemek için kararı hukuk müşaviri ile gözden geçirdiğini” söyledi.

Nevada’nın kumar endüstrisine girmek için büyük yöneticiler ve hissedarların düzenleyicilerden bir oyun lisansı almaları gerekir.

Steve Wynn’in avukatı Colby Williams, bir sonraki adımın Nevada Oyun Komisyonu ile bir şikayet duruşması göreceğini söyledi. Williams, konuyu masaya yatırmadıkları için hayal kırıklığına uğrasalar da, “komisyona geri döndüğümüzde ve sonra gerekirse mahkemeye geri döndüğümüzde tüm argümanlarımızın sunulabileceğinden” hala mutlu olduklarını söyledi.

Uzun süredir devam eden bir sorun

Steve Wynn, Las Vegas Strip’in gelişiminde kilit rol oynadı. Kendisine karşı suistimal iddialarının yayınlanmasının ardından 2018’de istifa edene kadar Wynn Resorts’un kurucusu ve uzun süredir CEO’suydu. Wynn’in astlarıyla uygunsuz ilişkiler kurduğu ve istenmeyen cinsel girişimlerde bulunduğu iddia ediliyor. Bütün bu iddiaları yalanladı.

Wynn Resorts, Steve Wynn aleyhindeki iddiaları raporlama ve/veya soruşturma konusundaki başarısızlıkları nedeniyle Şubat 2019’da eyalet rekoru olan 20 milyon dolarlık bir NGC cezası aldı.

Nevada düzenleyicileri, Wynn’in bir oyun şirketi veya daha geniş bir sektörle herhangi bir şekilde ilişki kurmaya uygun olmadığını beyan etmek için Wynn’e karşı şikayette bulundu. İş adamının hukuk ekibi, şikayetin reddedilmesine yönelik bir hareketin başarısız olması üzerine adli inceleme için dilekçe verdi.

Ocak ayındaki bir duruşmada, Wynn’in avukatı, düzenleyicilerin artık müvekkili üzerinde herhangi bir yetkisi olmadığını ve bir NGCB duruşmasına şahsen gelmemesi halinde sorumlu tutulamayacağını savundu. Eski kumarhane patronunun, NGCB’nin şikayette bulunmasından 20 ay önce oyun lisansını nasıl bıraktığına atıfta bulundu.