Meager Macau, The Star’ın değişimi, Melco geliri ve GiG


Macau’nun Mart GGR’si 18 ayın en kötüsü 459 milyon dolarla

Macau, Mart 2022 için 3,67 milyar MOP (459 milyon ABD Doları) brüt oyun geliri (GGR) kaydetti.

Oyun Denetleme ve Koordinasyon Bürosu (DICJ) tarafından kaydedilen verilere göre, bu, yıllık %56 düşüş ve Şubat ayında kaydedilen GGR’den %54 daha düşük.

Bu GGR toplamı 3.67 milyar MOP’luk Eylül 2020’den bu yana en düşük ve %55’lik medyan analist tahminlerinden daha kötü.

Gelir, Mart 2019’da pandemi öncesi seviyelere göre %86 düştü. Birikmiş brüt gelir, Mart ayında da yıllık %25 düşüşle 17.75 milyar MOP oldu.

Mart ayındaki hızlı düşüş, bu yıl hem Ocak hem de Şubat aylarında ima edildiği gibi, kademeli bir toparlanmanın devam edeceğine dair umutları dümdüz etti.

Bu gerilemeyi körükleyen, Macau’nun çevresindeki illerde Covid-19 vakalarındaki artışın ardından seyahat kısıtlamalarının ve sosyal mesafe önlemlerinin yeniden getirilmesidir.

Çin’in Covid’e karşı sıfır tolerans politikasında ısrar ettiği göz önüne alındığında, iki yılı aşkın bir süredir Çin topraklarını rahatsız eden sürekli bir sokağa çıkma yasağı, herhangi bir azalma belirtisi göstermiyor.

Macau’nun şu anda karşı karşıya olduğu tek sorun bu değil – bölge, kumar düzenlemelerinde yapılan değişikliklerin ve kumarhane lisanslarındaki güncellemelerin ortasındadır, birlikte önemsiz sisteminin tamamen elden geçirilmesi.

Melco Resorts 4. Çeyrek işletme geliri biraz düştü

Entegre tatil köyü operatörü Melco Resorts & Entertainment, 2021 yılı için dördüncü çeyrek işletme gelirini yıllık %9 düşüşle 480,6 milyon dolar olarak bildirdi.

Melco, bu düşüşü kumarhanelerinin yuvarlanan çip segmentindeki daha düşük performansa bağlıyor.

Gelirdeki bu düşüşe rağmen, Melco 2021’in dördüncü çeyreğinde düşük işletme zararı kaydetti. Faaliyet zararı, 2020’nin dördüncü çeyreğindeki 144.8 milyon dolarlık zarara kıyasla 104,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Melco, 2020’nin 4. çeyreğinde oluşturulan 53.4 milyon $’lık FAVÖK’ün altında kalan 94 milyon $’lık düzeltilmiş emlak FAVÖK’ü oluşturdu.

Melco’nun dördüncü çeyreğindeki bu biraz kasvetli tabloya rağmen, tüm yıl listelerinde olumlu sonuçlar gördü. Toplam işletme geliri, 2020 için toplam gelirde 280 milyon ABD Doları artarak, yıl için 2.01 milyar ABD Doları olarak gerçekleşti.

“Bu GGR toplamı 3,67 milyar MOP’luk Eylül 2020’den bu yana en düşük… Gelir, Mart 2019’daki pandemi öncesi seviyelere göre %86 düştü” Oyun Denetleme ve Koordinasyon Bürosu, Makao

Melco, tüm yıl boyunca elde ettiği geliri, toplu pazardaki masa oyunları, oyun makinesi segmentleri ve oyun dışı yüksek gelirlerdeki iyileştirilmiş performanslara bağlıyor.

Dahası, işletme zararı 2020’de tüm yıl için 940.6 milyon dolardan 577.5 milyon dolara düştü.

Net zarar da tüm yıl için düşerek 2020 sonunda 1,26 milyar dolardan 2021 sonunda 811,8 milyon dolara düştü.

Star, giden CEO’nun yerine John O’Neill Geçici İcra Kurulu Başkanını atadı

Star Entertainment Group, kuşatma altındaki şirketin giden CEO’sunun sorumluluklarını üstlenerek, mevcut Yönetim Kurulu Başkanı John O’Neill’i geçici olarak Yönetim Kurulu Başkanı olarak atadı.

Matt Bekier’in istifasının ardından, The Star, yeni bir CEO ve Genel Müdür bulunana kadar şirkete liderlik etmek üzere O’Neill’i atadı.

Star, bir yedek aramak için kafa avcılığı firması Spencer Stuart’ı tuttuğunu, ancak biri bulunana kadar O’Neill’in İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapacağını, ancak Bekier’in kısa vadede geçişe yardımcı olmak için hazır olacağını söyledi.

Geçici görevinin sorumluluklarını üstlenirken, O’Neill’e yılda 1,5 milyon Avustralya Doları (1,1 milyon ABD Doları) veya ayda 125.000 ABD Doları tutarında ek ücret ödenecek.

The Star, bunun toplam ücretini yaklaşık 2 milyon AU$’a getireceğini de sözlerine ekledi. Star’s Board ayrıca “zamanında bir yenileme programı” başlatacak.

GiG, Michael Ahearne’i yeni yönetim kurulu üyesi olarak atadı

Başka bir yerde, Gaming Innovation Group’un yönetim kurulu, mevcut SkyCity Entertainment CEO’su Michael Aheame’i yeni bir yönetim kurulu üyesi olarak atadı.

Bu atama, özel bir toplantıda hissedarların onayını takiben.

Haber, GiG’nin daha önce iGaming sağlayıcısı Sportnco’yu 56 milyon doların üzerinde bir anlaşmayla satın aldığını duyurmasının ardından geldi.

Asya’da büyük bir kumar endüstrisi hikayesini kaçırdınız mı? Endişelenmeyin, Gambling Insider, Asya özetimize göz attı.