Makao Casino Operatör Lisanslarını Aralık ayına kadar Uzattı


bir kum saati tutan adam

Makao yetkilileri altı kumarhane lisansını altı ay daha uzatmaya karar verdiler; artık 31 Aralık’ta sona erecekler. [Image: Shutterstock.com]

Biraz daha nefes alma odası

Şu anda Macau’da faaliyet gösteren altı kumarhane şirketi, lisanslarına altı aylık uzatmalar aldı. Makao Ekonomi ve Maliye Bakanı Lei Wai Nong Perşembe günü kararı açıkladı.

Altı lisansın her birinin süresi 26 Haziran’da sona erecekti. Yeni sona erme tarihi 31 Aralık olup, yeniden ihale sürecini yürütmek için ek süre sağlar. Bazı lisans sahipleri uzatma haberlerini memnuniyetle karşıladı.

her birinin çalışmaya devam etmesi için bir lisans için yeniden başvurması gerekir

Makao yetkilileri, yasama meclisi kumar yasalarında yapılan değişiklikleri onaylar onaylamaz, başlangıçta beklenenden daha uzun süren yeniden ihale sürecini başlatmayı planlıyor. Melco Resorts, Galaxy Entertainment, SJM Holdings, MGM China, Sands China ve Wynn Macau, özel idari bölgede faaliyet göstermeye devam etmek için yeniden lisans başvurusunda bulunmalıdır. Her şirketin faaliyet ruhsatını elinde tutacağının garantisi yoktur.

Kumar yasalarında önemli değişiklikler

Makao’nun kumar yasalarında önerilen değişiklikler, yaklaşık yirmi yıl içinde sektörün en büyük reformu olacak. Yeni kurallar ve düzenlemeler, Ocak ayında Yasama Meclisinden onay aldı ve özel bir komite şimdi her teklifi çok ayrıntılı bir şekilde inceliyor. Değişikliklerin yasalaşmadan önce tam yasama organının onaylaması gerekecek.

görev süresi 20 yıldan on yıla indirilecek

Kumarhane şirketlerinin lisanslar için nasıl teklif verdiklerine ve bunların vade uzunluklarına ilişkin yeni bir çerçeve de dahil olmak üzere, giriş için belirlenmiş bir dizi yeni önlem var. Toplam altı lisans hala mevcut olacak olsa da, vade uzunluğu 20 yıldan on yıla yarıya inecek gibi görünüyor. Hükümetin lisansları uzatmak için takdir yetkisini kullanma yeteneği, beş yıllık maksimum uzatmadan üç yıla düşecek.

Bölgedeki mücadeleler

Görünüşe göre milletvekilleri, operatörlerin faaliyetleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak amacıyla kumar yasalarını güncelliyor. Bölgedeki kumar operasyonları üzerinde artan bir inceleme var; Çinli yetkililer, özellikle anakaradan yasadışı sermaye çıkışlarını engellemeye odaklandılar. Ayrıca yasadışı nakit transferini ve yeraltı kredilerini hedef alma çabası da olmuştur.

Çin polisi 2020’de sınır ötesi kumarla ilgili 75.000’den fazla tutuklama gerçekleştirdi. Ayrıca 2.500’den fazla yasadışı çevrimiçi kumar platformunu ele geçirdi.

Makao, uzun yıllardır dünyanın en büyük kumar merkezi olmuştur. Ancak COVID-19 pandemisi sektörü derinden sarstı. Kapsamlı seyahat kısıtlamaları, kumarhane gelirinin düştüğü anlamına geliyordu. Hong Kong ve anakara Çin’in belirli bölgeleri de dahil olmak üzere çoğu bölge için ziyaretçi kısıtlamaları devam ediyor.