Kumarhane endüstrisi durgunluğa mı gidiyor?


CNBC Evolve Zirvesi’ndeki bir panelde CNBC Gazeteci Contessa Brewer, Wynn Resorts CEO’su Craig Billings, Las Vegas Sands Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Robert Goldstein ve MGM Resorts CEO’su Bill Hornbuckle ile bir tartışmaya ev sahipliği yaptı.

Panel, birçok işletmenin durgunluk tehdidiyle karşı karşıya olduğu Covid-19 sonrası dönemde ABD endüstrisinin finansal durumunu tartıştı.

Brewer: İnsanların Las Vegas’ın sunduğu şeylerden keyif aldığını ve artan enflasyonist baskılara rağmen talebin devam ettiğini biliyoruz. Bill, ne görüyorsun – yılın gelecek yarısı için ne görüyorsun ve sektör nereye ?

Boynuz tokası: Bir değişiklik olduğuna inanıyorum. İnsanların seyahat hakkında nasıl düşündüklerini, başlangıçta Covid parası olup olmadığını nasıl düşündüklerini ve boş zamanlarında ne yapmak istediklerini nasıl düşündüklerini büyük ölçüde Las Vegas ve kumarhaneleri için bir kredi olduğuna inanıyorum. Köşede bir durgunluk var ? Zaman gösterecek. Dün gece buraya ya da son birkaç çeyrekte yaşadıklarımıza bakarak bilemezsiniz. Ve bugün istihdamda bulunduğumuz ortamı ve insanların işe gelmesini düşünüyorum. Hepimizin içinde bulunduğu ilginç bir ortam. Ama alan, deneyim ekonomisi ve içinde bulunduğumuz yer konusunda son derece iyimserim. Ve böylece, bilirsiniz, genel olarak konuşursak, çok olumluyum.

Brewer: Şu anda ne görüyorsun Craig?

Faturalar: Covid döneminin çoğunu gerçekten yatırım yapmaya devam ederek geçirdik. İnsanımıza yatırım yapın, işimize yatırım yapın ve bu meyvesini verdi. Sanırım bunu her gün müşteri memnuniyeti anketlerimizde ve sayılarımızda görüyoruz. Yani son birkaç ay boyunca harikaydı. Yükselttiğiniz kurucu noktasında, biliyorsunuz, belli ki kurucumuz çok hızlı ayrıldı (Steve Wynn). Ve bizim için düşünmemiz gereken üç kova şey vardı. Birincisi, çok hızlı bir şekilde değişmesi gereken şeydi – yönetişim, yönetim kurulu, vb. ile ilgili belirli noktalar.

İkincisi, asla değişmeyecek olan, o kurucunun zihniyeti, çizgi düzeyine kadar sahiplik duygusu, hesap verebilirlik ve tasarım ve geliştirme yeteneklerimiz. Ve sonra geliştirebileceğimiz şey. Bu gerçekten çok yıllı bir yolculuk. Son altı ayda gördüklerimizin çoğu bu evrimin meyvesidir. Yani bunu yeme içme programımızda görüyorsunuz, sosyal medyayı kullanma şeklimizde görüyorsunuz, eğlence programımızda görüyorsunuz. Ve böylece, bunun meyvesini görmeye başladık ve bu evrimin henüz ilk günleri.

Brewer: Ne düşünüyorsun, Rob?

Goldstein: Artık Las Vegas’ta değilim. Sizin ve bu adamların bildiği gibi mülklerimizi sattık. Las Vegas’ın toparlanmasını görmek beni heyecanlandırıyor. Neredeyse 30 yıldır burada vatandaşım ve şehirle gurur duyuyorum; onun büyük bir hayranı. Asya’ya bağlı olduğumuz için farklı bir durum yaşıyoruz. Hepimizin Macau’da mülkü var ve bildiğiniz gibi sıkıntılı. Benim için, Sheldon Adelson (geç Las Vegas Sands Kurucusu) ile on yıllardır birlikte olduğum için, şimdi duygusal olarak bizim için zor bir zaman.

Las Vegas’ı sattık; benim için çok zordu. İnsanların anladığından farklı nedenlerle sattık. Ve bence, bilirsiniz, Sheldon, herkes insanları işten çıkarırken, Covid sırasında asla unutamayacağım bir şey yaptı ve ben de yönetim kuruluna aynı şeyi yapması için bir teklifte bulundum. Omzuma dokundu ve “Rob, bunu yapmıyorum” dedi. “Neyi yapmıyorum?” dedim. İnsanları işten çıkarmıyorum dedi. Kafasının karışık olduğunu düşündüm. Bu yüzden ona açıklamak için onu bir kenara çektim. Kafam karışık değil dedi. İnsanları işten çıkarmıyorum dedi. Kültüre ve insanlara çok güçlü bir inancı vardı. Ve biz onun mirasını Makao ve Singapur’da sürdürmeye çalışırken, bu bugün bizde yankı uyandırıyor. Belki bir noktada tekrar ABD’de.

İnsanları ayakta tutmak çok pahalıydı. Sheldon’a ne kadar olduğunu söylediğimde çok tatlıydı. “Rob, bunu karşılayabilirim. Bunu karşılayabiliriz.” Ve dedi ki, “İnsanları kovmayacağım. Beni çok zengin ettiler, onlara geri verme zamanım geldi.” Sheldon’ı iki cephede izleme ayrıcalığına sahip oldum. Çalışanlarıyla kültüre, uzun ömürlülüğe ve sürdürülebilirliğe çok inanan. Ve ikincisi, stratejik düşünmeye büyük bir inanan. Sheldon, Macau, Singapur, Pensilvanya, Las Vegas ya da başka bir yargı bölgesi olsun, hiçbir zaman “stratejik olarak masaya ne getireceğim?” diye düşünmeden hiçbir şey yapmadı. Ben neden farklıyım?” Ve bunu burada Las Vegas’ta yaptı ve tüm bu MICE stratejisini o yazdı.

Brewer: Hangisi temelde kongre işidir, değil mi?

Goldstein: Evet, kongreye dayalı grup işi Sheldon’ın arama kartıydı. Comdex sayesinde onunla büyüdü. Ama demek istediğim şu ki, atıfta bulunduğumuz tüm bu insanlar, insanlar, kültür ve düşünce süreçleri konusunda güçlü bir stratejik bakış açısına sahipti. Farklı insanların farklı bakış açıları vardır. Hepimizin birlikte çalışmaya geldiği adamlar her şeyi farklı bir şekilde gördüler. Büyük bir vizyonları ve büyük bir risk iştahı vardı.

Faturalar: Steve Wynn her şekilde kalbinde gerçek bir kurucuydu. Ve biliyorsun, işi yürütme şekli bir kurucuydu. Çok yüksek sorumluluk ve çok az kurumsal personel ile yönetti. Ve bunun devam ettiğinden emin olmalı ve o mirası almalı, o mirasın vekilharcı olmalı ve onu geliştirmelisiniz. Ve sanırım Rob, bunu sen de söyledin. Bunu geliştirmekten korkmazsınız ve alakalı kalmak için değişen tüketici ihtiyaçlarını ve değişen tüketici eğilimlerini karşılayabildiğinizden emin olabilirsiniz. Ancak işin ve ekibin kim olduğunun özünü ve ruhunu korumanız gerekir.

Brewer: Ülkedeki herkes işçiler için çaresizken bu büyük işe alım sıkışıklığını gördüğümüzde bu Wynn için bir fark yarattı mı? Wynn’in ruhu, yeteneği nasıl elde tutabildiğiniz konusunda bir fark yarattı mı? Yetenek çekmek mi?

Faturalar: Şüphesiz. Şüphesiz öyleydi. Yani, Rob’un bahsettiği şeye benziyor; Kapanış sırasında da kimseyi işten çıkarmadık çünkü kısa sürede bir takımı yeniden kuramazsınız. Bunu yapmak yıllar, yıllar ve yıllar alır. Ve böylece, yeniden açtığımızda, çalıştığı yerde harika hisseden enerjik bir ekibimiz vardı. Ciromuz da bunu yansıttı.

Brewer: Kömür madeninde bir durgunluğun geleceğine dair bir kanarya var mı?

Boynuz tokası: Bu konuda oldukça geniş bir görüşe sahibiz çünkü ülkenin her yerinde mülklerimiz var ve tabii ki burada Las Vegas’ta da her pazar yerimiz var. Bunu görmedik, özellikle burada Las Vegas’ta. Şimdi, son 18 ayda olanlar tam anlamıyla tarihi oldu. Ama nasıl performans göstereceğimizi düşündüğümüze karşı nasıl performans gösterdiğimize bakarsanız, tam olarak olacağımızı düşündüğümüz yerdeyiz. İstikrarlı gaz fiyatlarının ve enflasyondaki istikrarlı artışın işimizi etkilemeyeceğini düşünmekte saf değiliz. Henüz olmadı.

Faturalar: Bill’e katılıyorum. Benzer bir durumdayız. Şimdi bunun ne kadarı müşteri tipimiz? Bilmiyorum. Ancak, özellikle burada Las Vegas’taki endüstrinin, Covid nedeniyle, ne olursa olsun üstesinden gelmek için çekmemiz gereken kolları bilmeye garip bir şekilde daha iyi hazırlandığını düşünüyorum.


Canlı Bahis Siteleri