Kaliforniya’daki Yasadışı Kumarhanelere Soruşturma Ortasında Yedi Suçlandı


Orange County işareti

Orange County suç görev gücü Kaliforniya’daki kumarhanelere yönelik tutuklama ve üç iddianameye yol açtı. [Image: Shutterstock.com]

Yedi tutuklama, üç iddianame

Orange County Asya Organize Suçlar Görev Gücü tarafından Kaliforniya’daki yasadışı kumarhanelere yönelik bir soruşturma, yedi tutuklamaya ve üç federal suçlamaya yol açtı.

ABD Kaliforniya Merkez Bölgesi Savcılığı’na (USAO) göre, iddianameler Çarşamba günü aynı gün beş, Salı günü iki tutuklamanın ardından gerçekleşti. Perşembe günü, USAO Los Angeles Twitter üzerinden bir dizi suç faaliyetini kapsayan iddianamelerin haberlerini paylaştı:

DOJ’un açıkladığı iddianamelerden biri, Santa Ana’da birden fazla yasadışı kumarhane olduğunu iddia ediyor ve böyle bir kuruluşta bir çalışanın boynundan vurularak öldürüldüğü şiddetli bir tartışmaya atıfta bulunuyor.

Dört sanık – 46 yaşındaki Niem Ngoc Ha, 36 yaşındaki Mindy Bui, 40 yaşındaki Honganh Thi Pham ve 36 yaşındaki Sammy Cardona – komplo kurmak ve günde binlerce dolar kâr ettiği iddia edilen yasadışı bir kumar işletmesi işletmekle suçlandı.

Diğer iddianameler, iki erkeğe karşı açılan hırsızlık ve gasp ile Anaheim’daki bir kumarhaneyi kapsayan ve bir kadın ve iki erkeğe karşı açılan uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla ilgili.

Adalet Bakanlığı, iki sanığın hala serbest olduğunu bildirdi.

Kaliforniya entrikası

“Dung Body” olarak bilinen Ha ve “Peanut” Cardona’yı içeren yasa dışı kumarhane iddianamesi en dikkat çekici olanıdır. İddialar, Fountain Valley’den Ha’nın Santa Ana’da dört yasadışı kumarhane kurup işlettiği yönünde. DOJ’un basın açıklamasına göreHa’nın suçlamalarına rüşvet dahildir.

Ha’nın “yasadışı kumarhanelerini kolluk kuvvetlerinin müdahalesinden” korumaya yardımcı olmak için

Adalet Bakanlığı, sahtekar kumarhane patronunu, şimdi hüküm giymiş eski Santa Ana polis memuru Steven Lopez’e Ha’nın “yasadışı kumarhanelerini kolluk kuvvetlerinin müdahalesinden” korumaya yardımcı olması için yaklaşık 128.000 dolar ödemekle suçluyor. Rüşveti cebe sokmaktan suçlu bulunan Lopez, 2020’de Ha’ya polisin kumarhanelerinden birini kapatmayı planladığı konusunda uyarıda bulundu.

Bu arada Bui ve Thi Pham’ın Ha’nın kumarhanelerini yönettiği iddia ediliyor. Hâlâ kaçmakta olan sanıklardan biri olan Cardona, Ha’nın gücü olmakla suçlanıyor ve “sanık Ha’nın yasadışı kumarhanelerini korumak için şiddete başvuracak”.

DOJ’a göre, faaliyet göstermekle suçlanan Ha gibi yasadışı kumarhaneler iki kategoriye ayrılıyor. “Nets” ticari bölgelerde bulunan yasa dışı kumarhaneler, “slaphouse” ise yerleşim bölgelerindeki kumarhanelerdir.

Amerika Birleşik Devletleri Başsavcısı Tracy L. Wilkison, yasadışı kumar yuvalarının “uyuşturucu kaçakçılığı, şiddet ve hatta polis yolsuzluğu için üreme alanı olduğunu” söyledi. İlgili çeşitli kolluk kuvvetlerinin “toplumlarımızdaki bu kötülüğü ortadan kaldırmak” için çalışmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Gasp ve kaçakçılık

İkinci iddianamede iki adam, ticari alanlardaki yasadışı kumarhaneleri, yani ağları da hedef aldığı iddia edilen bir gasp planıyla suçlanıyor. Çiftin “mafya” olduğunu iddia ettiği ve 14.000 dolar değerinde dijital kumar makineleri ve yaklaşık 3.500 dolar nakit çaldığı iddia edildi.

Üçüncü iddianame, Anaheim’daki bir kumarhaneyle bağlantılı olduğu iddia edilen uyuşturucu kaçakçılığından kaynaklanıyor. Üç şüpheli de komplodan metamfetamin dağıtmaya, eroin dağıtmak amacıyla bulundurmaya kadar değişen suçlamalarla dövüldü.

LA DOJ’un açıklamasına göre, yasadışı kumar girişimi ve hırsızlık ve haraç için yasal azami cezalar sırasıyla federal hapishanede on ve 20 yıl. Bununla birlikte, metamfetamin suçları, potansiyel bir ömür boyu hapis cezasıyla birlikte, federal hapishanede on yıllık zorunlu bir asgari cezaya tabidir. Eroin kaçakçılığı suçlaması, yasal bir 20 yıllık azami ceza ile birlikte gelir.

FBI’ın Los Angeles Saha Ofisi’nden sorumlu Müdür Yardımcısı Kristi Johnson, “sanıkların yasayı çiğnediğini ve kurbanları sindirme ve şiddet kullanarak uymaya ikna etmek için rakip çetelerle uygulayıcıları kullandığını” söyledi.

Santa Ana Polis Şefi David Valentin, sonuçların “yerel, eyalet ve federal ortaklarımızla yıllarca süren kapsamlı bir soruşturmadan” geldiğini söyledi.


Güvenilir Bahis Siteleri