Jason Ader, Macau’nun 2024’te geri sıçramasını öngörüyor


SpringOwl Varlık Yönetimi CEO’su Jason Ader, özel olarak kumar İçeriden, Makao’nun mevcut ekonomik iklimi ve bölgenin Covid-19 ile ilgili sorunlardan tam olarak kurtulmasını beklediği zaman hakkında fikir veriyor.

Merhaba Jason. Bugün Makao’dan ve Şubat ayı ekonomik sonuçlarından bahsediyoruz. Bölge hala Covid-19’u çevreleyen ekonomik ve lojistik sorunlardan kurtulmaya çalışıyor.

Şubat ayındaki gelir sonuçlarından ne diyorsunuz… yükseldiler, ama olumlular mıydı?

“Bence Makao’da tüm Covid politikaları kaldırıldığında ve tekrar açık seyahat olduğunda, Makao aslında şimdiye kadarki en iyi yılını geçecek; dönemi. Çok fazla bastırılmış talep var” Jason Ader, SpringOwl Varlık Yönetimi CEO’su

Özellikle olumlu olduklarını düşünmüyorum. Makao’da iş zirvesinden çok aşağıda. Geçen yıl 2021’de Las Vegas, herhangi bir iş seyahati olmadan mutlak bir rekor yılı geçirdi. Bence Makao’da tüm Covid politikaları kaldırıldığında ve tekrar açık seyahat olduğunda, Makao aslında şimdiye kadarki en iyi yılını geçecek; dönem. Çok fazla bastırılmış talep var.

Ancak bunun bu yıl veya gelecek yıl olacağını pek sanmıyorum; ancak 2024’ten sonra olması çok muhtemel. Sonuç olarak, benim görüşüme göre, Covid politikaları kaldırıldığında ve insanların Macau’ya serbest dolaşımı olduğunda Makao’da en yüksek gelirler olacak.

Bununla birlikte, konuşulacak yeni bir konu var. Bence bu, tüm sorularınız için ağır basan bir konu. Ve bu Tayvan’daki savaş potansiyeli. Çin’in Ukrayna’da Rusya ile neler olup bittiğini çok yakından izlediğine dair haberler var. Bu nedenle, Tayvan için potansiyel sonuçlar, Asyalı şirketler üzerinde gerçekten ağırlık oluşturuyor. Bölgedeki herhangi bir jeopolitik istikrarsızlık açıkça kötüdür. Aslında, kötüden felakete; Makao ve Filipinler’deki hem değerlemeler hem de iş talebi için.

Sanırım çoğu insan, çok yalnızlaşan Rusya için şu anda pek iyi gitmediği konusunda hemfikirdir. ABD ve İngiltere dahil hiç kimse petrol almıyor, işletmeler ülkedeki faaliyetlerini kapatıyor. Çin’in Rusya gibi izole olmak istediğini düşünmüyorum. Pariah devleti olmak isteyeceklerini sanmıyorum. Bu yüzden, Çin ile Tayvan arasında olası bir çatışmanın ihtimal dahilinde olmadığını umuyorum. Ama insanlar bunun hakkında konuşuyor ve insanlar bunun hakkında yazıyor. Bu, Çin’i çevreleyen ve sonuçta Macau’nun hisse senetleri üzerinde etkisi olan yeni bir sorun.

Bu belirsizlikler göz önüne alındığında, bir iyileşme zaman çizelgesi tahmin etmek ne kadar zor? 2024’ün Makao’nun bir patlama yaşayacağı yıl olacağına inanıyorsunuz, ancak mevcut jeopolitik manzaranın oynaklığı ve öngörülemezliği göz önüne alındığında bunu kesin olarak tahmin etmek ne kadar zor?

Kesinlikle tahmin etmek zor. Ama bu yönlü bir tahmin. Makao’ya çok yakın, yasal olarak kumar oynamayı seven bir milyondan fazla insan var. Makao’da mevcut tüm talep için yeterli oyun pozisyonu yok. İşte bu yüzden olağanüstü bir pazar; insanlar şu anda ona erişemiyor. 2018 ve 2019 gelir rakamları özellikle dikkat çekiciydi. Asya’da kumar oynamak için Makao ve diğer yasal yargı bölgeleri tarafından sağlanabilecek talepten çok daha fazla talep var. Sadece şu anda seyahat kısıtlamalarına bağlı. Vegas’a bakarsanız, Venedik ve Palazzo’nun her ikisinin de en yoğun yıllarından %30’un üzerinde daha iyi olduğundan eminim. Ve Vegas’la ilgili olarak, hiçbir iş toplantısı, kongre, seyahat olmadı; sadece yerleşik talep.

Ayrıca, Çin’in dünyanın geri kalanı gibi faiz oranlarını artırmadığını da belirtmek isterim. Şu anda likidite ile mücadele eden geliştiriciler arasında var olan emlak krizi nedeniyle aslında faiz oranlarını düşürüyorlar. Çin likiditeyi kolaylaştırırsa, geriye talebin bastırılması ve Macau ürününü seven bir nüfus kalır. Dolayısıyla, Macau’nun tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşacağına inanıyorum, ancak bu yıl veya gelecek yıl olmayacak; ama 2024’ten sonra oraya varma şansımız olduğunu düşünüyorum. 2025, 2026’ya kadar bir Makao patlaması yaşamasak bile, mevcut hisse senedi fiyatları, özellikle sona ererse, Makao’nun yukarı yönlü potansiyelini gerçekten yansıtmıyor. Pandemi sonrası başarıda Vegas’ı takip ediyor.

Macau Hükümeti’nden uydu kumarhaneler ve ıvır zıvırlar üzerinde bir baskı var; bir düzenleme yoluna gidiyor gibi görünüyor. Bu yolda devam ederse, Macau’nun çekiciliğine zarar vereceğini düşünüyor musunuz?

Hurda işinin bittiği çok açık. Las Vegas Sands, yıllar önce hurda işinin dışındaydı. Bence, gerçek talep bağlamında, ıvır zıvırlarla ilgili endişeler abartılı. Bana göre talep, taleptir. Talep Macau’ya ıvır zıvırlar aracılığıyla gelmezse, doğrudan ya da doğrudan oyunun başka bir türeviyle gelmesi zorunludur. Ama ıvır zıvır olmayacak. Kumar oynama arzusu değişmedi. Kumarhaneler, oteller, restoranlar ile Macau’nun sürekli gelişen ürününü deneyimleme arzusu değişmeyecek.

Hurdalar işi kolaylaştırdı ama talep yaratmadı. Talep neyse odur. Yani, ben şahsen iyi bir şey olduğunu düşünüyorum, ıvır zıvırlar geri dönmeyecek. Bence temiz, düzenlenmiş bir pazar şüphesiz daha iyi bir pazar ve ıvır zıvırların Çin Birliği ile ücret ilişkisi bana hiçbir zaman çok anlamlı gelen bir şey olmadı. Çin Hükümetinin bu konudaki tutumunu tamamen destekliyorum ve sonunda Melco ve SJM gibi lisanslı ve denetime tabi operatörlerin tümü sonuç olarak daha iyisini yapacak.

İkinci Daimi Komite yakın zamanda, başlangıçta Haziran ayında sona erecek olan lisansı 2022’nin sonuna kadar uzattı; kumarhane rebidding işlemi için daha fazla zaman vermek. Makao’daki ekonomik, Covid-19 durumları göz önüne alındığında bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyor musunuz? Buna ne dersin?

Maddi bir sürpriz olduğunu düşünmüyorum, uzatma büyük ölçüde bekleniyordu. Zamanlama açıkça Covid ile ilgilidir. Bence operatörler için en büyük kazanç yeni vergilerin olmaması. Lisansların süresi, özellikle kamuoyundan gelen bir geri bildirim döneminin ardından çekici bir süreydi. Lisansın 10 yıldan daha kısa sürmesi yönünde bazı potansiyel riskler vardı. Ama bence verilen 10 yıllık lisans çok iyi; Batı pazarının bakış açısından çok yatırım yapılabilir. Ayrıca, vergi oranı sabittir, yeni lisanslama veya franchise ücreti yoktur. Bunlar, şu anda ABD’de petrol için sondaj yapmak için uygulananlardan daha fazla iş dostu düzenlemeler.

Bir petrol şirketi olmak, Makao’da bir kumarhane işletmekten ve işletmeye devam etmekten çok daha zor ve karmaşıktır. Bu yüzden, Macau’nun gerçekten kredi alamadığını düşündüğüm şey, lisanslarla ilgili belirsizlik olmasına rağmen, sonunda, yenileme için maddi bir ücret alınmadan ve maddi bir artış olmaksızın, hepsinin 10 yıl boyunca yenilenmesi gerçeğidir. vergilerde. Yani, oradaki şirketler için harika bir haber. Makao Hükümeti’nden yeterince takdir edilmediğini düşündüğüm bir sadakat alıyorlar. Oraya milyarlarca dolar yatırım yapan şirketlere bağlılık.

Açıkça görülüyor ki, 2024’ten itibaren herhangi bir zamanda büyük bir patlama öngörüyorsunuz. Peki, 2022’nin geri kalanının Makao pazarı için ne getireceğini düşünüyorsunuz?

Yavaş ilerleme olacak. Hala birçok kısıtlama ve belirsizlik var. Bu, Makao’da toparlanma yılı değil. İşe yarayan aşılara en büyük saygımla, Çin’de henüz işlerin yeterince hızlı yeniden açıldığı noktaya kadar yaygın olarak dağıtılmadılar. Durum, yalnızca belirli eyaletlerde günde belirli oranlarda kullanıma sunulan antiviraller için aynıdır. Yani, Mart ayının ortasındayız ve bunun bir silme yılı olacağını söylemekten nefret ediyorum ama 2022 önemli olan yıl olmayacak. Gelecek yıl veya daha büyük olasılıkla 2024, Makao için önemli olan yıl olacak.

Singapur’a bakarsanız, işler tarihi zirvelere değil, geriye doğru gidiyor gibi görünüyor, ancak “daha normal” diyebileceğiniz bir şey var. Bilançosunu güçlendirmek için Vegas’taki mülkünü satan Las Vegas Sands için – Singapur artık girmeleri için karlı bir pazar. Şirket, Singapur’daki sabit gelirlerle Makao’da daha yavaş bir toparlanma sağlayabilir. Çünkü Macau açıldığında dinamit olacak. Bir talep patlaması olacak; piyasada gerçekten çok fazla yeni arz olmadı, tamamen bastırılmış talep olacak.

“Çin’in Rusya gibi tecrit edilmek istediğini düşünmüyorum. Bir Parya devleti olmak isteyeceklerini sanmıyorum. Bu yüzden, Çin ile Tayvan arasında potansiyel bir çatışma olmadığını umuyorum. kartın üstünde”Springowl Varlık Yönetimi CEO’su Jason Ader

Yani 2024’e kadar Makao’da bir patlama göreceğimizden tamamen emin misin?

Benim gördüğüm kadarıyla, ABD’yi örnek verecek olursak, ABD’de daha düşük vergi oranı için hisse senedini bir yıl ve bir gün tutmanız gerekiyor. Şimdi, Makao’da satın alma için mükemmel bir zaman, fiyatlar düşük ve yine de düşük vergiler almak için bir yıl beklemeniz gerekiyor. Yani, 2023’e geldiğimizde, tüm kumarhane oyunları kısa vadeli bir kazanç oranında değil, uzun vadeli bir kazanç üst sınırında olacak.

Ama bence Macau’nun büyümesi, Visa kısıtlamaları kaldırıldığında insanları gerçekten şaşırtacak. Çünkü bunu Filipinler’de gördük. Orada sınırların açılmasına rağmen, yerli oyun olağanüstüydü. Bloomberry’nin rakamları çıktı ve gerçekten güçlüydüler. Macau’ya yatırım yapmak isteyenlere, benim görüşüme göre Asya kumar endüstrisinin iyi bir şekilde toparlanacağı tezimi destekleyen Bloomberry’ye ve yayın numaralarına bakmalarını isterim. Las Vegas iyileşti ve yerel bölgelerdeki nüfus göz önüne alındığında Macau’nun iyileşmesinin daha da iyi olma şansı var.

Asya’da büyük bir kumar endüstrisi hikayesini kaçırdınız mı? Endişelenmeyin, Gambling Insider, Asya özetimize göz attı.