İspanya’nın Kumar Reklam Yasağı Anayasaya Aykırı Olabilir


Cibeles Çeşmesi, Madrid, İspanya

İspanya Yüksek Mahkemesi reklamcılığı yasağının anayasaya uygunluğunu gözden geçiriyor. [Image: Shutterstock.com]

Garzon Kanunları

İspanya’nın kumar reklamlarını engelleme çabası, Yüksek Mahkeme anayasaya uygunluğunu sorgularken bir çukura düştü.

operatörler derhal kararnamelere karşı geri itti

Eylül 2021’de oluşturulan “Garzón Yasası”, başlangıcından bu yana medya ve sporda kumar reklamlarını düzenlemiştir. Bundan önce, Kumar Faaliyetlerinin Ticari İletişimine İlişkin Kraliyet Kararnamesi, oyun organizatörlerinin yollarını kapattı. Operatörler, kararnamelere karşı derhal geri adım attılar; uzun süredir devam eden mücadele sonunda onların yönüne dönüyor .

Mahkemenin kararı nihayetinde ülkedeki kumarın gidişatını belirleyecek.

yasal durum

Orijinal yönergeler, operatörlerin ürünlerini yalnızca 1-5am arasında tanıtabileceklerini şart koşuyordu. Ek olarak, ajanslar diğer kuralların yanı sıra spor takımlarıyla ortak olamaz veya oyuncuları özel tekliflerle cezbedemezdi.

İspanya’nın tüketici işleri bakanı Alberto Garzón, daha sonra tanıtılan Garzón Yasası’nın büyük bir savunucusuydu.

ifade özgürlüğünü doğrudan ticari faaliyetlere bağlar

Garzón’a yapılan itiraz ve İspanyol Dijital Oyun Derneği (JDigital) tarafından gündeme getirilen yasak, kanunun saklı tutulması ilkesine dayanmaktadır. Ülke anayasasının bu kısmı, ifade özgürlüğünü doğrudan ticari faaliyetlere bağladığı için daha önemli olanlardan biridir, bu nedenle meselenin Yüksek Mahkemeye hızlı bir şekilde gönderilmesinin nedeni budur.

“Yasa, reklamcılığın düzenleyici gelişiminin gerçekleşmesi gereken kriterler veya düzenlemenin kumar operatörleri tarafından gerçekleştirilebilecek reklamları koşullandırabileceği veya sınırlandırabileceği yönergeler veya ne olabileceğine dair herhangi bir gösterge veya kriter sağlamaz. orantılı olarak kabul edilir veya edilmez, ”diye belirtiyor Yüksek Mahkeme kararı.

Yoruma göre, Mahkeme, isterse, reklamlara daha fazla sınırlama getirme yetkisine sahip olacaktır. JDigital ve diğer ilgili taraflar, mevcut girişimleri başarısız olursa, yasanın diğer alanlarına da itiraz edeceklerdir.

İspanya’nın kumar ekosistemi

İspanya kumar piyasasında henüz çok ciddi sorunlarla karşılaşmadı. Sorunlu kumar oranları düşüktür, büyük skandallar yoktur ve reklam ablukasına rağmen en büyük e-ticaret şeklidir.

Ancak, kumarın dünya çapında artan önemi sorunlara neden olmaya başlıyor; şirketler yeni ortaklar ve işlerini büyütmenin yollarını aradıkça, mevcut standartlar herhangi bir dahili girişimi neredeyse imkansız hale getiriyor.

kumarı yasaklamak, onu tanıtma seçeneğini sınırlamakla aynı şey değildir

Garzón, şirketlerin gündemlerini zorlama girişimlerinde sürekli bir rakip olmuştur. Onun duruşu, kumarın yasaklanmasının, onu teşvik etme seçeneğini sınırlamakla aynı şey olmadığıdır.

Bakan, kısıtlamaları, tüketicilerin kişisel ekonomik krizler sırasında kumar oynamayı riske atma isteklerini bastırmayı amaçladı. Bunun da ötesinde, şirketlerin ekiplerle ortak olmasını engellemenin iflas olasılığını sınırlayacağını düşünüyor.

Yüksek Mahkeme kısıtlamaları anayasaya bulursa, davayı yine de Anayasa Mahkemesine göndermesi gerekecek – bu süreç yıllar alabilir. Operatörler, bunun olması halinde bu süre içinde normal operasyonlara dönülmesini talep edeceklerini belirtti.


Güvenilir Bahis Siteleri