Hollanda Loot Box Kararı Bozulduğundan EA 10 Milyon Avroluk Para Cezasından Kurtuldu


FIFA görselli EA logosu

EA, bir mahkemenin FIFA Ultimate Team ganimet kutuları ile ilgili önceki bir kararı bozmasının ardından Hollanda’da 10 milyon € (10,9 milyon $) para cezası ödemeyecek. [Image: Shutterstock.com]

EA için şanslı bir mola

Video oyunlarındaki yağma kutuları, rakiplerin onları kumara benzetmesiyle bir süredir tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor. Electronic Arts (EA), 2008’den bu yana en popüler oyunlarında ganimet kutuları sunarak eleştirilerin çoğunu aldı, ancak geliştirici Hollanda’da yeni bir mola verdi.

2020’de Lahey mahkemesi, EA’nın FIFA Ultimate Team paketleri sunarak Hollanda kumar yasasını çiğnediğine karar verdi ve suç için 10 milyon € (10,9 milyon $) para cezası verdi. Hollanda İdari Yargı Bölümü (DAJD) Çarşamba günü bu kararı bozdu, ancak geliştiricinin futbol video oyunu için ceza ödemek zorunda olmayacağı anlamına geliyor.

paketlerin büyük çoğunluğu elde ediliyor ve oyuna katılım için kullanılıyor.”

Resmi bir açıklamada kararın nedenlerini açıklayan DAJD, Ultimate Team paketlerinin daha geniş bir “yetenek oyununun” parçası olduğunu söyledi ve “paketlerin büyük çoğunluğunun oyuna katılım için alındığını ve kullanıldığını” ekledi. Bu anlamda şans oyunları olmadığına ve lisans gerektirmediğine karar verdi.

Bu arada mahkeme, paketlerin karaborsada ticaretini “göreceli” olarak nitelendirdi. Bunun esas olarak bireysel paket içeriklerinden ziyade tüm hesapların ticaretini içerdiğine karar verdi.

Rahatlama nefesi

2020’deki ilk Lahey kararına göre, EA’nın FIFA 19, FIFA 20 ve FIFA 21 oyun paketlerinde ilgili değişiklikleri yapması için karar tarihinden itibaren üç haftası vardı. Aksi takdirde, hem EA hem de EA Swiss Sàrl için toplam 10 milyon Euro’ya (10,9 milyon ABD Doları) kadar haftalık 250.000 Euro (274.745 $) tutarında para cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Bu kararı aldıktan kısa bir süre sonra EA, temyize gitmek istediğini açıkladı. Şirket, Hollandalı oyun topluluğu üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını savunarak karardan hayal kırıklığına uğradı.

FIFA veya FIFA Ultimate Team’in hiçbir yönü kumar olarak kabul edilemez”

tarafından bildirildiği gibi Eurogamer Bu hafta Çarşamba günü EA Sports, DAJD’nin yeni kararını memnuniyetle karşıladı. Bir şirket açıklamasında, “Bugünkü karar, FIFA veya FIFA Ultimate Team’in hiçbir yönünün Hollanda yasalarına göre kumar olarak kabul edilemeyeceğine olan inancımızı doğrulamaktadır.”

Kaliforniya merkezli oyun geliştiricisi, oyun tasarım önceliklerini “seçim, eğlence, adalet ve değer” olarak belirledi. Her zaman Hollanda’daki ve başka yerlerdeki oyuncuların “olumlu bir deneyime sahip olmasını” sağlamayı hedeflediğini doğruladı.

tek sorun değil

EA, Hollanda’da cezadan kurtulmuş olsa da, ganimet kutuları nedeniyle başka yerlerde de benzer tartışmalarla karşı karşıya.

Kanada’da, Ontario ve British Columbia’dan oyun oyuncuları, Ekim 2020’de EA’ya karşı toplu dava açtı. Davacılar, EA’nın NHL ve Madden NFL oyunlarında ganimet kutuları satın aldı. Paketlerin “lisanssız, yasa dışı bir oyun sistemi” oluşturduğunu iddia eden davacılar, ganimet kutularına ve benzeri oyun içi satın alımlara harcanan paranın geri ödenmesini istiyorlar.