Federaller, Trump’ın Çinliler Adına Lobicilik Yapması Konusunda Wynn’e Dava Açtı


Çin'de Wynn işareti

Federaller, Steve Wynn’i, iddiaya göre Wynn Macau (resimde) gibi Makao’daki ticari çıkarlarını korumak için Çin hükümeti adına Trump yönetimine lobi yaptığı için ediyor. [Image: Shutterstock.com]

Yabancı temsilci olarak kayıt yaptırmama

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), eski oyun kralı Steve Wynn’i, Wynn Resorts’un başkanı ve CEO’suyken Çin hükümeti adına eski Başkan Donald Trump’a lobi yaptığını iddia ederek, yabancı bir ajan olarak kaydolmadığı için dava etti.

Wynn’e defalarca Yabancı Acente Kayıt Yasası uyarınca kaydolmasını tavsiye etti

DOJ, Salı günü ABD’nin Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesinde Wynn aleyhine bir hukuk davası . Federal organın Wynn’e son dört yılda Çin adına Yabancı Acente Kayıt Yasası (FARA) uyarınca kayıt yaptırmasını defalarca tavsiye ettiğini, ancak Las Vegas otel işletmecisinin reddetmesini iddia ediyor.

Eylem, Wynn’in bir Çin vatandaşının sınırlarına geri dönmesini isteyen Çin hükümetinin emriyle Haziran 2017 ile Ağustos 2017 arasında Trump ve yönetim üyeleriyle temasa geçtiğini iddia ediyor.

Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, Wynn’in “Çin Halk Cumhuriyeti’nin talebi üzerine Makao’daki ticari çıkarlarını koruma arzusuyla hareket ettiğini” söyledi.

Asya çıkarlarını korumak

Wynn Resorts, Çin’in Özel İdari Bölgesi olan Makao’da üç kumarhanenin sahibi ve işletmecisidir. Göre Huffington Post, Trump yönetimi ile temas sırasında, Makao hükümeti, Las Vegas merkezli Wynn’in Macau’da çalıştırabileceği oyun masalarının ve slotların sayısına bir sınır koymuştu. Wynn ayrıca operatörün Macau lisansını 2019’da yeniden müzakere edecekti.

Ancak federallerin ilgilendiği yıl 2017. Şikayete göre Wynn, Trump yönetiminden 2014’te Çin’den ayrılan Çinli bir işadamını ABD’den iade etmesini istedi. Çin hükümeti daha sonra adamı yolsuzlukla suçladı, ardından ABD’de siyasi sığınma talebinde bulundu.

DOJ açıklamasında, Wynn’in bu müzakerelere o zamanlar Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı olan “Sun Lijun’un talebi” üzerine katıldığı da eklendi. Wynn, talebi akşam yemeğinde ve telefonla doğrudan Trump’a iletti. Wynn ayrıca “Sun ve diğer ÇHC hükümet yetkilileriyle bir toplantı düzenleme Beyaz Saray ve Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki o zamanki Başkan ve üst düzey yetkililerle çoklu görüşmelerde bulundu.”

Salı günü yaptığı açıklamada, Başsavcı Yardımcısı Matthew G. Olsen, Wynn’in yabancı ajan olarak kaydolmasının neden ulusal öneme sahip olduğunu özetledi. “Yabancı bir hükümetin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki politika kararlarını etkilemek için bir Amerikalıyı ajan olarak kullandığı durumlarda [FARA] Amerikan halkına bilme hakkı veriyor.”

Wynn için sırada ne var?

Wynn aleyhine açılan dava, 30 yılı aşkın süredir FARA kapsamındaki ilk olumlu hukuk davasıdır.

Ancak bu aşamada, eğer varsa, 80 yaşındaki oyuncu için hangi cezaların beklendiği hemen belli değil. Adalet Bakanlığı, federal mahkemenin Wynn’e “gerçek ve eksiksiz bir kayıt beyanı” ve “mahkemenin adil ve uygun göreceği diğer ve daha fazla yardım” sunmasını emretmesini istiyor.

artık ifade vermemek veya röportaj yapmamak”

Buna göre HP, Şu anda Florida’da yaşayan eski kumar kralının sözcüsü, Wynn’in “özel bir vatandaş olarak haklarını kullandığını ve artık ifade vermediğini veya röportaj yapmadığını” söyledi.

İlişkili basın DOJ ve FBI’daki ulusal güvenlik muhabiri Eric Tucker, Wynn’in federal suçlamaları reddeden ve davaya itiraz edeceklerini söyleyen avukatlarının yanıtını Twitter’dan paylaştı:


Güvenilir Bahis Siteleri