FATF Filipinler’de nöbet tutuyor; Bloomsbury geliri ve daha fazlası


Junket riski; zayıf AML/CTF kontrolleri Filipinler’i FATF izleme listesinde tutuyor

Filipinler, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) stratejik eksiklikleri olan yetki alanları listesinde kalmaya devam ediyor.

Haziran 2021’de üst düzey bir siyasi taahhüde rağmen, Filipinler kara para aklamayla mücadele (AML) ve terörizmin finansmanı (CFT) ile mücadele rejiminin etkinliğini henüz yeterince güçlendirmedi. Rehin, aslında, FAFT ile birlikte çalışmak için bir anlaşmaydı ve Asya/Pasifik Kara Para Aklama Grubu (APG) Filipinler’in dolandırıcılıkla mücadele/terörle mücadele gruplarının işlevselliğini ve saygınlığını artırmak için.

FATF’nin gri listesinde kalmasına rağmen, Görev Gücü Filipinler tarafından AML/CFT rejimini iyileştirmek için adımlar atıldığını belirtiyor. FATF, Filipinler’deki Mali İstihbarat Birimi’ne (FIU) yönlendirilen kaynaklarda bir artışa ve Hedefli Mali Yaptırım (TFS) çerçevelerinin daha iyi kullanılmasına atıfta bulunuyor.

FAFT, Filipinli operatörler, düzenleyiciler ve denetçilerin takip etmesi için sekiz maddelik bir planı detaylandırıyor. Yalnızca denetçilerin düzeltici kullanımını gösterme ihtiyacını ana hatlarıyla belirtir. Kumarhane çöplükleriyle ilişkili riskleri azaltmak için AML/CFT kontrolleri.

Plan aynı zamanda Filipinli yetkililerin belirlenmiş finansal işletmeler (bankacılık hariç) ve meslekler üzerinde etkin risk bazlı denetim sergileme ihtiyacını da not eder; buna kumarhaneler de dahildir.

FAFT, kayıtsız, yasa dışı havale operatörlerine yeterli yaptırımların uygulanmasının yanı sıra tutarlı bir şekilde yeni kayıt gerekliliklerinin getirilmesinin de aynı şekilde uygulanması gerektiğini belirtmektedir.

FAFT’nin güncellenmiş yönergeleri ayrıca, Kanun Uygulama Faaliyetinin (LEA) verimli bir şekilde düzenlenmesi için doğru, güncel intifa hakkı (BO) bilgilerinin geniş çapta kullanılabilir hale getirilmesini gerektirir.

Filipin yasaları daha sonra ülkeyi FAFT ile uyumlu hale getirmek için değiştirildi.

Bloomberry Resorts Corporation GGR 4. Çeyrekte %50 Arttı 2021’de FY %22

Bloomberry Resorts’un Solaire kumarhanesindeki brüt oyun geliri (GGR), 2021’in 4. Çeyreği için 8 milyar Php’ye (153 milyon $) ulaştı – önceki yıla göre %50 artış. 4. çeyrek geliri de önceki çeyreğe göre %13’lük bir artışı temsil ediyor.

Ayrıca, konsolide FAVÖK önceki yılda birikmiş toplamı gölgede bıraktı; Aynı 2020 dönemindeki 129 milyon Php’den, 2021’in 4. çeyreğinde 1,9 milyar Php alındı.

“Devletin güvenliği ve SAR söz konusu olsaydı, Hükümet bununla başa çıkmak için ‘Ulusal Güvenlik Yasası’ yerine ‘belirsizlik kavramını’ kullanırdı” İkinci Daimi Komite Başkanı Chan Chak Mo

Toplu masalar ve elektronik oyun makinesi (EGM) GGR yıllık bazda sırasıyla %63 ve %42 artarken, her ikisi de sırasıyla %19 ve %30 arttı.

Tam yıl GGR, Solaire kumarhanesinde %22 artışla 27,6 milyar Php’ye ulaştı. FAVÖK’te tüm yıl için de % 256 artışla 5.2 milyar Php’ye ulaştı ve 31 Aralık 2021 itibariyle konsolide nakit benzerleri toplam 25.2 milyar Php oldu.

Ayrıca net zararlar, 2020’deki 8,3 milyar Php’lik net kayba kıyasla 2021 mali yılında 4,2 milyar Php’ye düştü.

Ancak Solaire’in VIP GGR’si yıllık %16 düşüşle 6,7 milyar Php’ye ulaştı. Kitle tabloları yıl için 11,3 milyar Php’ye ulaştı ve EGM GGR, yıllık bazda sırasıyla %54 ve %32 artışla 9,5 milyar Php’ye ulaştı.

Q4 ve FY sonuçları hakkında, Bloomberg Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Enrique K. Razon Jr şunları söyledi: “2021 yılı, yavaş yavaş toparlanan bir ekonomi ve turizmin yokluğu ile karakterize edilen bir pandeminin ortasında işimizin direncini gösterdi.

“Önümüzdeki daha iyi günleri sabırsızlıkla beklerken, gerçekleşirse zorlu koşullar altında çalışmaya hazırız.”

Macau CEO’suna oyun lisanslarını iptal etme yetkisi verildi

Makao’daki yasadışı oyun operatörleri için imtiyaz sahiplerinin ulusal güvenlik yasalarını ihlal ettiği varsayılırsa, hızlı bir adalet olacağı bildiriliyor.

Inside Asia Gaming’e göre, Makao Özel İdari Bölgesi Hükümeti Yasama Meclisine, gözden geçirilmiş bir oyun yasasının Macau’nun İcra Kurulu Başkanı Ho lat-seng’e bir oyun lisansını idari bir emirle hızla feshetmesi için özel yetkiler vereceğini söyledi.

dedi ki: “Devletin ve SAR’ın güvenliği söz konusu olsaydı, Hükümet bununla başa çıkmak için ‘Ulusal Güvenlik Yasası’ yerine ‘belirsizlik kavramını’ kullanırdı.

“Ancak, (oyun lisansını iptal etme) yargı süreci zorlayıcı olacaktır ve [license term] o zamana kadar bitmiş bile olabilir. Bu nedenle, idari bir emir daha iyi bir seçenek olacaktır.”