Dolandırıcı, 2,7 Milyon Avustralya Doları Alıp Kumar Oynadıktan Sonra Hapsedildi


dolandırıcılık simgesi

Bir iman kardeşini 2,7 milyon Doları (1,9 milyon ABD Doları) dolandırıp kumarda kumar oynayan bir adam uzun bir hapis cezasına çarptırıldı. [Image: Shutterstock.com]

Kurbanın hayat birikimini yok etmek

Perth’te bir dini cemaatte bir iman kardeşini dolandıran bir adam altı yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Münir Muzafar Fakhrud Hassanali, Haziran 2017 ile Kasım 2019 arasında 66 yaşındaki kurbanından 2,7 milyon Avustralya Doları (1,9 milyon ABD Doları) aldı ve paranın çoğunu kumar oynadı.

kurban başlangıçta 30.000 AU$ değerinde bir krediyi garanti etmeyi kabul etti

Bir Bölge Mahkemesi jürisi, 42 yaşındaki zanlıyı 82 dolandırıcılık suçundan suçlu buldu. Adamların ikisi de Perth’deki İslami bir dini topluluğun parçasıydı. Topluluk içinde, diğer üyelere herhangi bir faiz ödemeden borç para veren bir gelenek vardır. Sorunlar, mağdurun başlangıçta 30.000 Avustralya Doları (21.348 ABD Doları) değerinde bir krediyi garanti etmeyi kabul etmesiyle başladı.

Hassanali daha sürekli olarak adamı hedef aldı ve nihayetinde hayat tasarrufunu sildi. , gerçekte var olmayan ticari girişimleri finanse etmek için nakit paraya ihtiyacı olduğunu iddia etti. Fonlara neden ihtiyaç duyduğunu açıklamak için ayrıntılı hikayeler kullandı, bir örnekte hikayesini destekleyecek belgeleri sergiledi.

hemen itiraf

Ödünç alınan en küçük miktar 1.000 AU$ (712 US$) ve en büyüğü 200.000 AU$ (142.323 US$) idi. Hassanali tüm dönem boyunca sadece 41.000 AU$ (29.000 US$) geri ödedi. Polis, Perth’deki Mali Suçlar Birimi tarafından yürütülen bir soruşturmanın ardından onu Aralık 2019’da tutuklamıştı.

Hassanali kumardaki parayı kaybettiğini hemen itiraf etti

Tutuklanmasının ardından Hassanali, kumardaki parayı kaybettiğini ve kurbanı geri ödemenin mümkün bir yolu olmadığını hemen itiraf etti. O sırada yetkililer, Hassanali’nin başka insanlardan borç alıp almadığını görmek için daha fazla araştırma yaptı, ancak buna dair hiçbir kanıt ortaya çıkmadı.

Hassanali’nin eylemleri hakkında yorum yapan eyalet savcısı Rebekah Sleeth, kurbanı “çok aldatıcı bir adamın duygusuz açgözlülüğü yüzünden haysiyetini ve tüm birikimlerini kaybetmiş çalışkan, güvenen, kibar bir adam” olarak nitelendirdi.

Ciddi bir kumar sorunu

Mahkeme işlemleri sırasında, Hassanali’nin ciddi bir kumar sorunu olduğu ve ödünç alınan fonların çoğunun kumarhanelerde bu bağımlılığı finanse etmeye gittiği ortaya çıktı.

hesaplanmış bir aldatma kalıbı”

Hakim, Hassanali ile ilgili çeşitli karakter referansları almasına rağmen, dolandırıcının yaptıklarından pişmanlık duymadığına inanıyordu. Yargıç Timothy Sharp, Hassanali’nin “sadece polis müdahale ettiğinde duran, hesaplanmış bir aldatma modeli gösterdiğini” söyledi.

Hassanali serbest bırakılmadan önce en az dört yıl dokuz ay hapis yatmak zorunda kalacak. Ancak, şartlı tahliyeyi güvence altına almaya hak kazandı.


Güvenilir Bahis Siteleri