Dara O’Kearney – Vlogging, Podcasting Star’ı Öldürmedi


Podcast mikrofonu

VSO News yazarı O’Kearney, birçok kişinin vlog’u poker içeriği yaratmanın geleceği olarak görme konusunda yanıldığına inanıyor. [Image: Shutterstock.com]

Yanlış bir kehanet

Birkaç yıl önce, o zamanki Unibet Poker büyükelçim Espen Jørstad geleceğin (en azından poker içeriği açısından) bloglarda veya podcast’lerde değil, vlog’larda olduğunu tahmin etmişti.

Bu kehanette yalnız değildi: kehaneti çağa çok uyuyordu. Genel duygu, blogların kitap gibi olduğuydu – biraz geçti. Öte yandan Vlog’lar filmler veya Netflix gibiydi – havalı ve havalı. Ve podcast’ler? Eh, onlar sadece radyoydu ve artık kimse radyo dinlemiyor.

vlog’ların popülaritesi uçmuş gibi görünüyordu

Birkaç yıl sonra çok farklı bir resim. İnsanların, bir havaalanında veya kumarhanede ağır çekimde yürürken veya bir masada poker oynarken görüntülerini hızlandırırken, en sevdikleri oyuncunun yeterince YouTube görüntüsünü alamadıkları bir dönemden sonra, vlog’ların popülaritesi azaldı. Bloglar, iyi bir kavga için ustaca savaşmaya devam etti, ancak asıl kazanan podcast oldu.

çip yarışı

David Lappin ve ben podcast’imize başladığımızda (çip yarışı) yaklaşık yedi yıl önce, etrafta sadece bir avuç vardı. Bu, kalabalık olmayan bir pazarda yer edinmemize yardımcı oldu, ancak yıllar içinde yeni rakiplerin sayısı yüzlerce arttı. Sayılarımızın düştüğünü görmek bir yana, her yıl büyüdük. Bugünlerde ilk yılımıza göre on kat daha fazla dinleyiciye ulaşıyoruz.

binlerce izlenme

Başlattığımızda YouTube kanalımız sadece bir tür sanal müzik kutusu veya eski röportajların ve strateji parçalarının arşivi olarak hizmet etmekti, birkaç düzineden fazla dinleme beklentisi olmadan. Daha önce Soundcloud ve iTunes’da yayınlanan tüm materyallere ve neredeyse hiç görsel içermemesine rağmen, en iyi vlogger’lar dışında hepsine rakip olan, binlerce izlenme toplayan klipler bulmak bizi çok şaşırttı. Jungleman’ın yer aldığı bir strateji klibi, en iyi poker vlog’larından bazılarıyla rekabet ederek 60.000’den fazla izlendi.

radyo için yüzler

YouTube kanalının büyümesinden güç alan David ve ben, konuşan kafalar adı verilen orijinal bir YouTube şovu başlatarak kanalı güçlendirmeye karar verdik. Kilitle (kilitlenme sırasında başlatıldı). Kilitlenmeden sonra gösteriyi sürdürmek için rakamlardan yeterince memnun olsak da, birkaç noktaya dikkat çekmeye değer:

(1) Gösterinin YouTube sayıları, genellikle Chip Race’in iTunes ve Soundcloud’da elde ettiği rakamın sadece %10’u ve strateji kliplerimizin elde ettiği rakamın yarısı kadardır.

(2) Yalnızca YouTube stratejimizi terk edip birkaç gün sonra iTunes’da kullanıma sunmaya başladığımızda, üç veya dört kat daha fazla dinleyicimiz olduğunu çabucak keşfettik. Şimdi, belki de bu, çoğunluğun bizi duymayı ama görmemeyi tercih etmesine neden olan çirkin kupalarımız hakkında bir yorumdur. Ama aynı zamanda uzun zamandır şüphelendiğim bir şeyin altını da çiziyor olabilir: çevrimiçi poker, YouTube ve Twitch gibi görsel platformların erişim ve tanıtım değerine aşırı değer verirken, iTunes ve Soundcloud gibi ses platformlarını küçümser.

Az ama öz

Görünüşe göre birkaç yıl önce vlog’ların geleceği olduğunu düşünen insanlar şimdi odak noktalarını podcast’lere kaydırıyor. Birçok poker vlog’u kendilerini podcast olarak yeniden icat etti veya yeniden markalaştırdı.

görsel olmayan içerikte yaşa ya da öl

Bazen daha azı daha fazladır diye eski bir söz vardır. Vlog’lar görsel bir ortam olarak görüldüğünden, çoğu vlogger, ne hakkında olmaları gerektiğinden çok nasıl görünmeleri gerektiği konusunda çok daha fazla kafa yorar. Podcast’ler estetik yönü çok az veya hiç olmadığı için görsel olmayan içerik üzerinde yaşar veya ölür. Bu onlara daha uzun süreli bir çekicilik sağlar.

Bir daha asla görmek istemeden önce, bir havaalanında yürüyen birini görebileceğiniz veya Malta veya Rozvadov’dan drone görüntülerine oturabileceğiniz çok fazla zaman vardır. Aynı zamanda birkaç yıl sonra kimsenin izlemeyeceğinden de memnun. Chip Race YouTube kanalında, Phil Hellmuth ve Phil Laak gibi süper starlarla bile röportaj iştahının, eskisi kadar hızlı çıkmayan strateji klipleri kadar kalıcı bir çekiciliğe sahip olmadığını hemen fark ettik.

Teknoloji sanatı yönlendirir

David Bowie bir keresinde bana teknolojinin sanat ve eğlenceyi yönlendirdiğini söylemişti (ya da daha doğrusu yazmıştı). Matbaa, yazılı kelimeyi konuşulan kelimeden daha önemli hale getirdi. Radyo, TV ve filmler bunu bir dereceye kadar tersine çevirdi. Fotoğraf, resmi gerçekçi portrelerden ve manzaralardan (onları gereksiz kıldığı için) izlenimciliğe ve gerçeküstücülüğe taşıdı. Vinil, müzik, CD’ler ve internet, müzik endüstrisini değiştirdi.

monotonluğu kırmak için bir podcast dinleyebilirsiniz

İçeriğin veya sanatın dağıtılma ve tüketilme kolaylığı, genellikle yayılmasını ve etkisini belirler. Benimle iletişime geçen dinleyicilerin çoğu işe gidip gelirken, egzersiz yaparken veya evde ya da ofiste sıradan işler yaparken bizi dinlediklerini söylüyor. Koşmanın, araba kullanmanın veya rafları üst üste koymanın monotonluğunu kırmak için bir podcast dinleyebilmeniz, ancak bir vlog izleyememeniz, podcast’lerin büyümesi için çok önemli olmuştur. Podcast’ler, vücudunuz meşgulken beyninize düşünecek bir şey vermenin harika bir yoludur.

Günlük koşularımda poker podcast’lerini dinliyorum. Yaralandığımda veya hasta olduğumda podcast tüketimim sıfıra düşüyor. Koşmayı tamamen bırakırsam, bir daha asla başka bir podcast dinleyemeyebilirim.

hafife alma

Son zamanlarda, önde gelen bir endüstri profesyoneli, tipik bir Chip Race podcast’inin kaç dinleyiciye sahip olduğunu sordu. Ona söylediğimizde, tepkisi alıştığımız tepkiydi: on veya daha fazla faktörle hafife aldığını itiraf etti. Sebep ne olursa olsun, poker endüstrisi, poker podcast’lerinin iddia ettiği büyük esir izleyici kitlesini tanımakta başarısız görünüyor.

Podcast’ler internet çağında sadece radyo olabilir, ancak bir düşünce: Hiçbir zaman radyo dinlemekten daha fazla insanın TV izlediği bir zaman olmadı. göre İş İçeriği Rapora göre, medya platformları listesinde tabletler %37 ile en fazla erişime sahip beşinci sırada, PC’ler %50 ile dördüncü, akıllı telefonlar %83 ile üçüncü ve televizyon %89 ile ikinci sırada yer alıyor. Bir numara ne sorduğunu duyduğuma göre? İster inanın ister inanmayın, %93 oranında sıkıcı eski radyo.

Tüm yutturmaca için video, radyo yıldızını öldürmedi.


Güvenilir Bahis Siteleri