Brooklyn Yasadışı Kumar Kingpin 51 Ay Hapse Girdi


Hapishane parmaklıklarında eller

Diamond lakaplı bir Staten Islander, Brooklyn bölgesindeki yasadışı poker salonları ve spor kitaplarının desteklediği bir şantaj çetesini planlamaktan 51 ay hapis cezasına çarptırıldı. [Image: Shutterstock.com]

Suç dehası

ABD Bölge Yargıcı Andrew L. Carter, ‘Diamond’ olarak bilinen Abduraman Iseni’yi çok yıllı bir şantaj girişimini planlamaktan 51 ay hapis cezasına çarptırdı.

yeraltı poker oyunları ve yasadışı spor kitapları

ABD’nin New York Güney Bölgesi (SDNY) Başsavcısı Damian Williams, Salı günü yargıcın cezasını açıkladı. Iseni’nin cezasıyla bağlantılı suç eylemleri arasında yeraltı poker oyunlarına ve yasadışı spor kitaplarına ev sahipliği yapmak yer alıyor.

ABD Savcılığı SDNY Çarşamba günü kararla ilgili haberlerle Twitter’a gitti:

Yargıç, hapis cezasına ek olarak, Iseni’nin 349.000 dolar kaybetmesine ve 5.000 dolar para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Ayrıca üç yıl denetimli salıverilme cezasına çarptırılmalıdır.

Iseni daha önce Ekim 2021’de sekiz suçlamayı kabul etmişti. Yeraltı kumarhaneleri kontrol ettiği suç çetesini destekleyen Staten Islander, SDNY’de şantaj ve kara para aklamadan önce iki federal mahkumiyete sahipti.

çarpık Brooklyn ağı

DOJ’a göre, Iseni’nin şantaj girişimi “2017’den 2020’ye kadar” sürdü. 56 yaşındaki sanığın hapis cezası ayrıca kara para aklama, banka dolandırıcılığı, bankaya yalan beyan ve tehditle bağlantılı suçlara dayanıyor.

Iseni, Diamond Enterprise adında bir suç yüzüğü tasarladı. Kingpin, “korumasını, bağlantılarını ve suçlu yeraltı dünyasındaki önemli etkisini”, haksız kazançlarından bir kesinti karşılığında yüzüğün diğer üyelerine genişletti.

Brooklyn genelinde bulunan yasa dışı kumar salonları ağı

Iseni, girişimini kısmen Brooklyn’de bulunan Sports Café, Friendly Café ve Oasis Café adlı yasadışı kumar salonları ağından akan parayı kullanarak yönetti. Salonlar hem yasadışı spor kitaplarına hem de yeraltı poker oyunlarına ev sahipliği yaptı.

Bu kumar kuruluşlarından elde edilen kârları gizlemek için operasyon, birden fazla banka hesabı aracılığıyla gelirin aklandığını gördü.

Daha iyi bilmeliydi

Salı günkü basın açıklamasında, ABD Başsavcısı Williams, daha önce on yıldan fazla federal hapishanede hizmet vermiş olan Iseni’nin “ciddi suçların sonuçlarını” bilmesi gerektiğini söyledi.

Williams, “Bugünün cezası, bu Büronun tehlikeli, mükerrer suçlulardan hesap sormak için her türlü çabayı göstereceğine dair bir mesaj göndermeli,” diye uyardı.

Adalet Bakanlığı’na göre, Iseni bir kurbanı fiziksel şiddetle tehdit ettiğini de kabul etti. Bir örnek, “bir davalının gözüne yakın bir çatal tuttuğu ve onu sokmakla tehdit ettiği” bir olayı içeriyordu.