Bob Baffert, süspansiyon nedeniyle Churchill Downs’a dava açtı


Bob Baffert

At eğitmeni Bob Baffert, Churchill Downs’a ve pistin bazı yöneticilerine iki yıllık uzaklaştırmayla ilgili dava açtı. [Image: Shutterstock.com]

Köşesiyle savaşmak

At antrenörü Bob Baffert, Kentucky Derby’nin evinden iki yıllık uzaklaştırma cezasının kaldırılması için Churchill Downs’a ve yarış pistinin liderliğine dava açtı.

Baffert’ın yasal süreç haklarını ihlal etti

Salı günü federal bir mahkemede açılan davada, Churchill Downs’ın yasağı uygularken Baffert’ın yasal süreç haklarını ihlal ettiği iddia ediliyor. Baffert, geçen yıl atı Medina Spirit doping testlerinde başarısız olduktan sonra pistte yasaklandı.

Dava, askıya almanın hukuka aykırı olduğuna hükmedecek bir karar istiyor. Hem Churchill Downs Incorporated (CDI) CEO’su William Carstanjen’i hem de yönetim kurulu başkanı R. Alex Rankin’i adlandırıyor.

Baffert’ın avukatı Clark Brewster, Churchill Downs’ın herhangi bir yasal süreç olmaksızın bir antrenörü nasıl yasaklayabildiğini sorguladı. İddiaya göre eğitmen, iddiaları çürütme veya temyize gitme şansı bulamadı. Brewster, CDI’nin Baffert’a uzaklaştırma cezası vererek bunun “yanlış bir anlatıya gayri meşru bir güvenilirlik kazandıracağını” bildiğini iddia etti.

CDI geri adım atmıyor

CDI, Baffert’ın davasına yanıt vererek, bunu hayal kırıklığı yaratan ama şaşırtıcı olmayan bir durum olarak nitelendirdi. Baffert’ın iddialarını “haksız ve başarısız uyuşturucu testleri, inkarlar, mazeretler ve başkalarını suçlama ve eylemlerinin sorumluluğunu almaktan kaçınmak için boşlukları belirleme girişimleriyle tutarlı” olarak nitelendirdi.

atta yasadışı bir steroid buldus sistemi

At yarışı şirketi, Kentucky Derby şampiyonu Medina Spirit tarafından yapılan çok sayıda başarısız doping testinin bir sonucu olarak geçen yıl Baffert’a iki yıl men cezası verdi. Baffert’e ek olarakYasak, Medina Spirit 2021 Kentucky Derby galibiyetinden çıkarıldı. Yetkililer atın içinde yasadışı bir steroid bulduyarış gününde s sistemi.

Baffert, Aralık ayında Medina Spirit’in bir antrenmanın ardından sözde kalp krizinden öldüğünü duyurdu. Bir otopsi kesin bir ölüm nedeni bulamadı.

Baffert ve hukuk ekibi, Medina Spirit’in enjeksiyon yerine bir cilt merhemi yoluyla Betametazon’a maruz kaldığını savundu. Kentucky’deki düzenlemelerin, topikal merhemde bulunan bileşiği değil, yalnızca anti-inflamatuar ilacın enjekte edilebilir formunu yarış gününde yasakladığını iddia ediyorlar.

KHRC de güçlü duruyor

Kendi soruşturmasının ardından, Kentucky At Yarışı Komisyonu (KHRC) kısa süre önce Baffert’a eyaletteki tüm yarış tesislerinden 90 günlük uzaklaştırma ve 7.500 dolar para cezası verdi. Baffert, uzaklaştırma için bir erteleme sağlamaya çalıştı, ancak KHRC direktörü Marc Guilfoil Cuma günü talebi reddetti. 90 günlük uzaklaştırma 8 Mart’ta yürürlüğe giriyor.

Bir Kentucky eyalet yargıcı Çarşamba günü Baffert ile ilgili argümanları dinleyecekihtiyati tedbir talebi. Bu, temyizler devam ederken askıya almanın uygulanmasını durduracaktır.

2020 yılında bir rapor New York Times Baffert tarafından eğitilmiş atların kırk yıl boyunca 29 uyuşturucu testinde nasıl başarısız olduğunu özetledi.