AUSTRAC Crown Resorts’a Karşı Yeni Yasal İşlem Açtı


Taç Melbourne işareti

AUSTRAC, kara para aklama ve terörle mücadele finansmanındaki başarısızlıklar nedeniyle Crown Resorts aleyhine para cezası işlemleri başlattı. [Image: Shutterstock.com]

Kapsamlı ihlaller

Avustralya’nın mali gözlemcisi, federal mahkemede Crown Resorts’a karşı sivil ceza davası başlattı. Avustralya İşlem Raporları ve Analiz Merkezi (AUSTRAC), kumarhane şirketinin Crown Perth ve Crown Melbourne mülklerine karşı Salı günü yasal işlem başlatıldığını duyurdu.

AUSTRAC 547 ihlal tespit etti

Yargılamalar, Crown’un ülkenin kara para aklamayla mücadele (AML) ve terörizmin finansmanıyla mücadele (CTF) yasalarına “ciddi ve sistemik” uymadığı iddialarıyla ilgili. AUSTRAC, kapsamlı araştırmaların ardından 547 ihlal tespit etti. Bir sivil ceza emri olup olmayacağı belli değil, ancak mahkeme dosyası, her ihlalin 22,2 milyon Avustralya Doları (16,2 milyon ABD Doları) kadar para cezasına çarptırılabileceğini belirtiyor.

Yasal işlem başlatıldığını açıklayan bildiride Crown Perth ve Crown Melbourne ile ilgili çeşitli iddialar sıralandı. Bunlar, Crown’un uygun bir işlem izleme programına sahip olmamasını ve AML/CTF programlarının üst yönetiminden uygun şekilde gözetim altında olmamasını içerir.

Suç istismarına açık

AUSTRAC CEO’su Nicole Rose, işlemlerin başladığını duyuran açıklamada, Crown’un başarısızlıklarının hem şirketini hem de ülkenin finansal sistemini suçlular tarafından sömürülmeye karşı savunmasız hale getirdiğini söyledi. Davanın ana odak noktası, 2016 ve 2020 yılları arasında meydana gelen durum tespiti başarısızlıklarıdır.

AUSTRAC’ın soruşturmasının, zayıf risk yönetimi ve yönetişiminin yanı sıra uyumlu AML/CTF önlemlerinin uygulanmasındaki başarısızlıkların keşfedilmesine nasıl yol açtığından bahsetti. Bu, Crown’un hizmetlerinin ve/veya ürünlerinin terörizmin finansmanı veya kara para aklama amaçlarıyla kötüye kullanılmasına ilişkin riskleri belirleme, hafifletme ve yönetme konusunda eksiklikleri olduğu anlamına geliyordu.

AUSTRAC, kumar sektörünün düzenlemelerini desteklemek ve bilgi paylaşmak için bölge ve eyalet düzenleyicileri ve kanun uygulayıcı kurumlarla yakın işbirliği içinde çalışır. Ayrıca kumarhane sektöründeki olası kara para aklama sorunlarıyla başa çıkmak için birlikte çalışırlar.

Rose ayrıca Crown’un “bazı çok yüksek riskli müşteriler de dahil olmak üzere uygun sürekli müşteri durum tespiti yapmada başarısız olduğunu” söyledi. Bu, birkaç yıl boyunca yaygın ve ciddi bir uyumsuzluğa yol açtı.”

Crown’un şüpheli faaliyetlerde bulunan yaklaşık 60 müşteriden haberdar olduğu bildirildi; bu insanlar 70 milyon Avustralya Doları (50.9 milyon ABD Doları) cirodan sorumluydu.

Genel olarak sorunlar

AUSTRAC, kalıcı değişimin gerçekleşmesi ve Crown’un gerekli tüm değişiklikleri yapmasını sağlamak için çok güçlü adımlar atıyor. Avustralya’nın kumarhane sektörü, son yıllarda çok sayıda yüksek profilli soruşturmaya konu olmuştur. Crown Resorts’un eylemlerine yönelik üç ayrı kraliyet komisyonuna ek olarak, diğer kumarhane operasyonları da inceleme altına alındı. AUSTRAC, Star Group ve SkyCity Adelaide hakkında devam eden yaptırım soruşturmalarına sahiptir.

AUSTRAC, daha geniş kumarhane sektörünün, güçlü bir AML programına sahip olmanın önemini anlamasını istiyor. Düzenleyici kurum, Crown Resorts’un sistemlerini ve süreçlerini güçlendirdiğini, ancak daha gidecek çok yolu olduğunu kaydetti.

Blackstone, zor durumdaki kumarhane şirketini devralmak için 6,3 milyar ABD doları teklif verdi

Yasal işlemin zamanlaması Crown Resorts’un satışına bazı komplikasyonlar ekleyebilir. ABD merkezli özel sermaye şirketi Blackstone, bu ay zor durumdaki kumarhane şirketini devralmak için 6,3 milyar ABD doları tutarında bir teklifte bulundu. Blackstone yasal işlem hakkında yorum yapmazken, Crown Resorts şu anda davayı incelediğini söyledi.