AML’deki en belirgin zorluk


MLRO ve Greentube Malta Genel Müdürü Antonello Cuschieri, oyun içinde kara para aklamayla mücadeleyi tartışıyor.

2017 yılında, muhtemelen sektör içinde şimdiye kadarki en etkili direktif olan Dördüncü Kara Para Aklamayı Önleme Yönergesi (AMLD), AB ülkelerinde uygulandı ve kumar endüstrisi ve diğer sektörler için kara para aklama ve terörizmi önlemek için müşteri taramasıyla ilgili yeni gereksinimler getirdi. işletmeler tarafından finanse edilmektedir.

O zamandan beri, bu çok önemli uyum alanıyla ilgili farkındalık ve algı, sonraki AML direktifleri aracılığıyla bile sektörde arttı, ancak bu durum hem operatörler hem de tüketiciler için durum tespiti yükünü de artırdı.

Çeşitli pazarlarda sektör genelinde düzenlemeler sıkılaştığından, operatörler hayatta kalabilmek için oyunun bir adım önünde olmalıdır; ve sektörü korumak ve uyumlu olmak için daha fazlasını ve ötesine geçmemizi sağlamak tüm paydaşların bir yükümlülüğüdür.

İşletmeler için , düzenleyici talepler ile ticari ihtiyaçların dengelenmesinde yatmaktadır. Bunu yapmak için, bir anlayış düzeyini teşvik etmek, konuşmaları çok daha kolay hale getirdiğinden, doğru uyum kültürünün oluşturulması gerekir. Uyumlu olmanın gerekliliği herkes için açıktır, ancak AML ve diğer düzenleyici konuların yarattığı engeller ve yükümlülükler hakkında bilgi sahibi olunması gerekir; uyumluluk ve ticari olan iki aşırı ve çelişkili yön arasında geçiş yapabilmek.

AML söz konusu olduğunda işbirliği bir gelişme alanıdır ve bu hem bir bütün olarak endüstri hem de operatörler ve düzenleyiciler arasında geçerlidir.

Müşterileri korumak için suçu sektörün dışında tutmak konusunda hepimiz aynı hedefleri paylaşıyoruz. Benim görüşüme göre, endüstrinin AML ile ilgili bir yaptırım rolünden çok eğitici bir role ihtiyacı var. Uygulama önemlidir, ancak bu sonuca yol, yol boyunca eğitim ve netlik sağlayarak kademeli bir süreç olmalıdır; endüstrinin gerçekten öğrenmesi ve gelişmesi için. Sonuç olarak, düzenleyici ve operasyonel yönleri uyumlu hale getiren sağlam bir işbirliği üzerine kurulmuş sağlıklı bir sektöre sahip olmak hem operatörlerin hem de düzenleyicilerin çıkarınadır.

Herkese uyan tek bir yaklaşım işe yaramaz ve endüstri ile düzenleyiciler arasında açık iletişimin yanı sıra yönetmeliğin kendi içinde daha fazla ayrıntı düzeyi, nihayetinde müşteriler için daha güvenli bir ortam sağlayacaktır.Antonello Cuschieri

Ne yazık ki, düzenleyici gereklilikler bazen belirsiz bırakılır, bu da onları yoruma açık bırakır ve bu nedenle endüstri, düzenleyicilerin veya yasa koyucuların amaçladığı veya beklediği şekilde riskleri ele almayabilir. Daha fazla netlik ve kesinlik, operatörlerin uyumlu bir şekilde hareket etmesini sağlayacaktır ve eğitim bunun büyük bir parçasıdır. İkincisi, şeffaflık istikrar ve tekdüzelik getirdiği için sektörü de daha iyi koruyacaktır.

Dolayısıyla, bu endüstriyi bir dereceye kadar daha güvenli hale getirecektir. Düzenlemeler, yapılması gerekenleri ana hatlarıyla belirtir, ancak operatörler ve düzenleyiciler arasında uyum sağlarken, bazen netliği sağlamak ve öznelliği ortadan kaldırmak için önemli olan ‘nasıl’ olduğudur. Herkese uyan tek bir yaklaşım işe yaramaz ve endüstri ile düzenleyiciler arasında açık iletişimin yanı sıra yönetmeliğin kendi içinde daha fazla ayrıntı düzeyi, nihayetinde müşteriler için daha güvenli bir ortam sağlayacaktır.

AML ve dolandırıcılık da dahil olmak üzere uyumluluğun tüm yönlerinde, suç yaratıcılığının insafına kalmış durumdayız, bu nedenle suçluların sektörü yasa dışı amaçları için kullanmanın yeni yollarını bulmasıyla birlikte her zaman ortaya çıkan eğilimler vardır. Suç dünyasında, ayrıntıları paylaşan ve fırsatları ortaya çıkaran ağlarla işbirliği yüksektir.

Bu, bir endüstri olarak bir araya gelmemiz için bir başka nedendir ve ayrıca, müşterilerimizin alanımızın dışında ne yaptığı konusunda sınırlı bir görünürlüğe sahip olduğumuz için diğer sektörlerde de ip çekmemiz gerektiğini savunuyorum; bu da AML risklerini tanımlamayı daha zor hale getiriyor. Örnek olarak, bankacılık dünyasında tam resim mevcuttur – hem bankacılık hem de oyun oynama yoğun bir şekilde düzenlenir, ancak bunlar ayrı olarak düzenlenir.

İki sektör arasındaki iç içe ilişki göz önüne alındığında, ilgili sektörlerdeki düzenlemelerin bile eşit oranda iç içe geçmesinin her ikisine de fayda sağlayacağına inanıyorum. Endüstriyi korumak istiyorsak, düzenleyici rejimi kumar endüstrisine hizmet eden diğer endüstrileri de kapsayacak şekilde genişletmemiz ve kumarı tek başına düzenlenmiş bir alan olarak değil, kumar endüstrisini destekleyen ve aynı zamanda kumar endüstrisinden yararlanan diğer endüstrileri bütünsel olarak birleştiren bir alan olarak görmemiz gerekir.

Alanımızda kripto para birimlerinin ortaya çıkması da dahil olmak üzere, çeşitli endüstrileri de etkileyen yeni teknoloji ve zorluklar ortaya çıktıkça, bu giderek daha önemli hale geliyor.

Faaliyet gösterdiğimiz modern ortam hızla gelişmeye devam ederken, şirket içi ekiplerimizi genişletmeye ve en üstte kalmak için uyumluluğa odaklanmamızı artırmaya devam ediyoruz. Her zamankinden daha fazla pazarda faaliyet gösterdiğimiz için düzenleyici ortam daha karmaşık hale geliyor, ancak diğer operatörler ve düzenleyicilerle birlikte AML ve diğer önemli uyumluluk konularının yönetimini daha kolay hale getirerek, müşterilerimizi ve Suçu kumardan uzak tutarak endüstri.


Canlı Bahis Siteleri